Hirdetés
Hirdetés

A következő hónapokban átmenetileg ismét emelkedhet az infláció

MTI | 2024. 09. 24. | 17:58:09
A jegybank alelnöke szerint a fogyasztás lehet a gazdasági növekedés egyik legfontosabb hajtóereje.
A következő hónapokban átmenetileg ismét emelkedhet az infláció
Szükséges az állami kompenzáció (Fotó: Illusztráció/Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs célja fenntartható módon 2025-ben érhető el, akkor már éves szinten is 3 százalék körülire csökkenhet a pénzromlás üteme – mondta az MNB Monetáris Tanácsának szeptember 24-i kamatdöntő ülése után Virág Barnabás, a jegybank alelnöke sajtórendezvényen.

Az infláció már most 4 százalék alatti, de bázishatások miatt a következő hónapokban átmenetileg ismét magasabb lehet – mondta az MNB alelnöke, aki 2025 elején vár újabb tartós csökkenést.

Hozzátette, hogy az utóbbi hónapokban az inflációt meghatározó folyamatok lényegében nem változtak, a fontosabb jegybankok csökkentették a kamatokat, a monetáris politika szigora világszinten enyhült, a befektetői bizalom erősödött. Ettől függetlenül Virág Barnabás szerint az óvatosság továbbra is indokolt, mert a fellendülés hatása a feltörekvő piacon még bizonytalan, a makrogazdasági-pénzpiaci környezet szintén változékony, a geopolitikai feszültségek sem enyhülnek egyelőre. Az MNB-alelnök Magyarországon már idén is 4 százalék alatti inflációt vár, de a gyenge európai növekedés miatt a magyar GDP emelkedése is visszafogottabb lehet, idén 1-1,8 százalék, jövőre 2,7-3,7 százalék. A külső egyensúly közben tartósan javulhat, az elhalasztott beruházások egyre nagyobb mértékben járulhatnak hozzá a kivitelhez.

Az inflációs helyzetkép és a kamatpiaci környezet mellett az országkockázati megítélés, a fogyasztói és a vállalkozói bizalom is javul, így a továbbiakban a fogyasztás lehet a gazdasági növekedés egyik legfontosabb hajtóereje.

Ezt segíti a reálbérek egy éve tartó erőteljes emelkedése, amely hosszabb távon kissé mérséklődhet ugyan, de a fogyasztás- és béremelkedés üteme közötti különbség is csökken – tette hozzá. A monetáris tanács továbbra is figyeli az inflációs kilátásokat, az ország kockázati megítélését, a pénzpiaci stabilitást, de az előző kamatdöntés óta nem azonosított olyan tényezőt, amely indokolná az alapkamat várható pályájának jelentős módosítását. A gazdasági növekedés alapfeltétele az árstabilitás és az alacsony infláció, ezért a jegybank ezek elérése törekszik körültekintő, adatvezérelt monetáris politikával – mondta Virág Barnabás.

Hirdetés
Hirdetés