Hirdetés
Hirdetés

Jó, ha tudod, hogy miként érinti a webáruházakat a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR)!

Borsodihír | 2024. 09. 24. | 14:34:22
XXX
Jó, ha tudod, hogy miként érinti a webáruházakat a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR)!
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Miként érinti a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) a webáruházakat? Lehet, hogy téged is foglalkoztat a kérdés, aminek a híre nagy port kavart, és amire talán te is szeretnéd tudni a megnyugtató választ. Hamarosan kiderül, hogy mit fed a fogalom, és az is, hogy vonatkozik-e rád!

Mi az a kiterjesztett gyártói felelősség?

A webáruház indítás mindig felelősségteljes döntést jelent, amivel együtt jár az erre vonatkozó összes szabály ismerete és betartása. A Webáruház készítés áraknál is tisztában vannak ezzel, és minden lehetséges módon tájékoztatják az ügyfeleiket az aktuális hírekről, szabályokról, elvárásokról.

A Európai Unió nagyon szigorú irányelveket fogalmazott meg a tagállamaiban keletkező hulladék kezeléséről, arról, hogy annak a minél nagyobb részét újra kell hasznosítani. Emiatt 2023. július elsejétől Magyarországon is az Európai Uniós hulladékgazdálkodási irányelveknek megfelelően bizonyos termékek körforgásos hulladékkezelésének a költségeiért a gyártók, a termelők és a forgalmazók lettek felelősek. 

Kormányrendelet szabályozza, hogy a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR), érinti-e a webáruházakat

Az alábbiakban felsorolt körforgásos termékek gyártóira vonatkozik a regisztrációs és díjfizetési kötelezettség (most a teljesség igénye nélküli a felsorolás, mivel elsősorban a webáruházakban árult termékeket emeltük ki): 

  • csomagolóanyagok,
  • elektromos és elektronikus berendezések,
  • gépjárműalkatrészek,
  • gumiabroncsok,
  • reklámhordozó anyagok,
  • textiltermékek.

Fontos kérdés, hogy a webáruházas termék csomagolása beletartozik-e az EPR-be? 

Ehhez tudni kell, hogy mit hív a törvény csomagolásnak. Csomagolás minden olyan, bármilyen tulajdonságú anyagból készült termék, amit az áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, bemutatására alkalmaznak, ideértve minden árut a nyersanyagoktól kezdve a feldolgozott árucikkekig.

A csomagolás lehet:

  • Fogyasztói vagy elsődleges csomagolás
  • Gyűjtő- vagy másodlagos csomagolás
  • Szállítási vagy harmadlagos csomagolás

Ha a webáruház raktárában „becsomagoljuk” a terméket, (ez gyűjtő- vagy másodlagos csomagolás), akkor vonatkozik ránk az EPR, vagy ha a webáruházas termékünket mozgatjuk két raktárunk között (szállítási vagy harmadlagos csomagolás). Azaz nem csak a termékünk gyártójának kell megfizetnie az EPR díjat, hanem a webáruház tulajdonosának is, aki értékesíti a termékeket.

Miért kell ezt fizetni?

Az ezen a jogcímen beszedett díjak a majdani hulladék kezelésére képeznek forrást.Célja, hogy ösztönözze a forgalmazókat és a gyártókat a termékek környezetbarát tervezésére, a gyártás alkalmával keletkező hulladék csökkentésére és újrahasznosítására.

A rendelet szabályozza az adatszolgáltatási kötelezettséget is, az ellenőrzések során pedig biztosítja a termék- és hulladékforgalom tételes nyomonkövethetőségét. Az adatszolgáltatás negyedévente van, de a pontos adatszolgáltatáshoz mindig naprakészen kell tartani az adatokat. 

Hirdetés
Hirdetés