Hirdetés
Hirdetés

Magyar kutatók felfedezése alkalmas lehet a koronavírus-fertőzés gátlására

| 2020. 09. 25. | 16:36:00
A szegedi tudósok tanulmányát már közzé is tették.
Magyar kutatók felfedezése alkalmas lehet a koronavírus-fertőzés gátlására
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A koronavírus új fertőzési mechanizmusát fedezték fel a szegedi Pharmacoidea Kft. kutatói, ami lehetőséget biztosíthat a kórokozók sejtbe jutásának gátlására - tájékoztatta a cég pénteken az MTI-t.

A közlemény szerint az Európa legnagyobb gyógyszerfejlesztési programjában, az Innovatív Gyógyszer Kezdeményezésben (Innovative Medicines Initiative) részvevő

kutatók felfedezésének lényege, hogy a koronavírus sejtfelszíni kötődésekor a már feltérképezett sejtfelszíni kötőhely, az ACE2 (angiotenzin konvertáló enzim) mellett a sejtfelszíni cukrozott fehérjékkel is kapcsolatba kerül, és ez elősegíti a vírus bejutását a sejtbe.

A Letoha Tamás vezetésével felfedezett új mechanizmus alkalmas lehet a koronavírus-fertőzés gátlására. Az erre vonatkozó szabadalmat a kutatók májusban nyújtották be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához.

Ugyancsak magyar kutatók jutottak arra a felismerésre, hogy

nem okoz a koronavírus szerkezetében végleges változást a fizikai behatás, mert felülete rugalmas, alakja gumilabdaszerűen visszaáll

MIndezt Kellermayer Miklós, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának dékánja az M1 aktuális csatorna péntek délelőtti műsorában mondta annak kapcsán, hogy az egyetem kutatóinak a világon az elsők között sikerült megvizsgálniuk az aktív, fertőzőképes koronavírus szerkezetét.

Kellermayer Miklós, a kutatás vezetője elmondta: több mint százszor nyomták össze a vírust, de az mindig visszaugrott eredeti alakjára.

Az atomi erőmikroszkóppal végzett kutatásból az is kiderült, hogy a vírus tüskefehérjéinek viselkedése mozgékony, ennek a vírus könnyebb megtapadásában lehet szerepe - tette hozzá. A kutatás szerint ezzel magyarázható, hogy míg általában a vírusok a gazdatestet elhagyva sebezhetővé válnak, a SARS-CoV-2 azonban tárgyak felületén megtapadva is hosszú ideig fertőzőképes maradhat.

Hirdetés
Hirdetés