Hirdetés
Hirdetés

Mi minden került elő az M30-as mentén!

| 2017. 09. 13. | 14:00:00
Megannyi régész dolgozik a nyomvonalon.
Mi minden került elő az M30-as mentén!
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Tartanak a régészeti feltárások a Miskolc és Kassa között megépítendő M30-as autópálya Miskolc és Tornyosnémeti közötti szakaszán, eddig számos lelet került elő, a munkával várhatóan a decemberi fagyokig végeznek a szakemberek – hangzott el a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Arnót határában tartott sajtótájékoztatón szerdán.

Tóth Arnold, a miskolci Herman Ottó Múzeum igazgatója elmondta: a múzeum és a Forster-központ még az elmúlt év tavaszán elvégezte az építendő autópálya régészeti terepbejárását. Ekkor mintegy másfél millió négyzetméteres területen ásásmentes műszeres lelőhely-felderítést végeztek el. A régészek idén augusztusban vették át a munkaterületet a Miskolctól a magyar-szlovák határ mentén lévő Tornyosnémetiig, a tervezett sztráda 55 kilométer hosszúságú szakaszán.

Jelenleg 5-6 stáb dolgozik a nyomvonal különböző pontjain. 

Szörényi Gábor, a múzeum régészeti igazgatóhelyettese arról szólt, hogy a terepbejárás és a geofizikai mérés összesen hatvan, a beruházás által érintett lelőhelyet azonosított. A próbafeltárás eredménye alapján véglegesítik a szakemberek, hogy mely területeken szükséges teljes felületű feltárást folytatni és hol lesz elegendő a kivitelezés közbeni szakfelügyelet biztosítása.

A lelőhelyek nagy számának oka, hogy a Hernád folyó völgye valamennyi történeti korban fő közlekedési út és kedvelt letelepedési hely volt az ember számára.

A Kárpát-gerinc legalacsonyabb szakasza ugyanis éppen Kassa, Eperjes fölött húzódik, így a Baltikum és Lengyelország irányából, irányába a Hernád mentén húzódott az egyik legkedvezőbb közlekedési útvonal. Mindez a leletekben is tükröződik: az elmúlt hetek feltárásai során kora vaskori szkíta, népvándorlás kori germán és Árpád-kori települések mellett újkori, sőt a második világháborúhoz kapcsolható legújabb kori régészeti leletek is napvilágra kerültek – tette hozzá a szakember.

Csöbör Katalin, a térség fideszes országgyűlési képviselője azt mondta a sajtótájékoztatón, hogy a megépülő autópálya a gazdaságfejlesztés egyik legfontosabb eleme, nemcsak munkahelyeket teremt, hanem gyorsabb összeköttetést biztosít Kassa és így Szlovákia, illetve Lengyelország felé. Kiemelte: emellett nagyon fontos a föld alatt fellelhető örökség feltárása, megőrzése is.

Hirdetés
Hirdetés