Pénteken készítsék a távcsöveket!
Csütörtöktől vasárnapig 100 óra csillagászat elnevezéssel országszerte a csillagászatot népszerűsítő programokkal várják az érdeklődőket a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) megalapításának 100. évfordulójához kapcsolódva.
A 100 óra csillagászat elnevezésű akciót először 2009-ben hirdette meg a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU), idén a legnagyobb professzionális csillagászati szervezet centenáriuma jegyében rendezik meg a programokat - mondta Mizser Attila, a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára az MTI-nek.
A centenáriumi év eseményei arra hívják fel a figyelmet, hogy milyen fontos a csillagászat az oktatásban, a fejlődésben és akár a diplomáciában is. Az évfordulót számos helyen ünneplik, az IAU honlapján olvasható információ szerint eddig több mint 70 országban mintegy 700 különböző rendezvényt regisztráltak a szervezet nemzeti bizottságai.
A főtitkár elmondta, hogy az ünneplés világszerte a 100 óra csillagászat elnevezésű programsorozattal kezdődik. A négy napon és három éjszakán át tartó eseményen az amatőr- és szakcsillagászok, valamint a csillagászat iránt érdeklődők találkozhatnak egymással. A rendezvény mottója: közelebb vinni az embereket a csillagos égbolthoz, a csillagászatot pedig az emberekhez. A eseményre eddig csaknem 50 országban több mint 250 eseményt regisztráltak.
A hétvégi programsorozaton alapvetően távcsöves bemutatókkal, a tudományos intézmények nyílt napokkal várják az érdeklődőket. Az amatőr csillagászok pedig saját távcsövükkel mutatják meg az égitesteket a laikusoknak.
A főtitkár beszámolója szerint az esemény csütörtök délután Zalaegerszegen startolt, majd Szombathelyen folytatódott. További helyszínek Sopronban, Szombathelyen, Tatán, Miskolcon, Bólyon, Kiskunhalason, Baján és Balatonfűzfőn.
Az IAU a legnagyobb professzionális nemzetközi csillagászati szervezet, amelyet 1919-ben alapítottak, és amelynek több mint 13 500 csillagász a tagja 100-nál is több országból. A szervezet küldetése, hogy nemzetközi együttműködéseken keresztül támogassa a csillagászat minden aspektusát, beleértve a kutatást, ismeretcserét, oktatást és fejlesztést. Az IAU ezen felül az a nemzetközileg elfogadott szervezet, amelyik az égitestek és azok felszíni objektumainak elnevezéséért felelős.Miskolcon távcsöves bemutatással egybekötött természettudományos ismeretterjesztő előadást tartanak január 11-én, pénteken este hattól a Dorottya utca 1. szám alatt.