Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A versenyhivatal 186 millióra büntette a Lidlt

MTI | 2025. 02. 13. | 13:15:20
Megtévesztették a fogyasztókat.
A versenyhivatal 186 millióra büntette a Lidlt
Fizetniük kell (Fotó: Lidl)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Megtévesztő volt a Lidl Magyarország kommunikációja több "teljes kiőrlésűként" hirdetett terméke esetében, ezért a hatóság 186 millió forint bírságot szabott ki az országszerte mintegy 200 áruházat működtető kiskereskedelmi vállalkozásra – közölte a Gazdasági Versenyhivatal február 13-án. Tudatták: a versenyhatóság 2024 januárjában indított versenyfelügyeleti eljárást a Lidl Magyarország Kereskedelmi Bt.-vel szemben, mert azt gyanította, hogy a cég négy, "teljes kiőrlésű" jelzővel forgalmazott termékével (teljes kiőrlésű nosztalgia kifli, PurPur teljes kiőrlésű stangli, teljes kiőrlésű pogácsa magvakkal és teljes kiőrlésű búzaliszt felhasználásával készült kakaós csiga édesítőszerekkel) megtéveszti a fogyasztókat, mivel azok a finomlisztnél kisebb arányban tartalmaznak teljes kiőrlésű lisztet.

A GVH gyanúja beigazolódott: a Lidl megtévesztette a fogyasztókat, a termékek elnevezésével megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot folytatott a termékek összetételével kapcsolatban. Valójában az érintett termékekben a lisztnek csak mintegy 30-33 százaléka volt teljes kiőrlésű, a többi az elnevezéssel ellentétben olcsóbb és egészségügyi szempontból kevésbé előnyös finomlisztből készült.

Felhívták a figyelmet: hogyha egy vállalkozás "teljes kiőrlésű" jelzővel illet egy pékárut, akkor a termék alapanyagának legalább 50 százalékban teljes kiőrlésű lisztnek kell lennie. A nemzeti versenyhatóság súlyosbító körülményként vette figyelembe, hogy a jogsértő kereskedelmi gyakorlat huzamosabb ideig, évekig tartott és tart jelenleg is, így széles fogyasztói kört ért el, továbbá a kereskedelmi kommunikációval érintett fogyasztói kör részben sérülékeny, például cukorbetegek és inzulinrezisztens fogyasztók.

Az ügy okán a GVH arra hívja fel a figyelmet, hogy a vállalkozásoknak a kereskedelmi kommunikációjuk kialakítása során figyelmemmel kell lenniük arra, hogy a fogyasztók miként fogják értelmezni üzenetüket, és nem várhatják el a fogyasztóktól, hogy az állítások valóságtartalmának utánajárjanak. A nemzeti versenyhatóság kiemelt figyelemmel kezeli azon állításokat, melyek bizonyos termékek egészségre gyakorolt hatásaira utalnak, hisz egyes fogyasztói csoportok – például a speciális étrenddel élők – különösen kitettek ezeknek az állításoknak – közölték.

Reagált a Lidl

A Lidl Magyarország állásfoglalása szerint felelős vállalatként folyamatosan azon dolgoznak, hogy felhívják a figyelmet az egészségtudatos táplálkozás fontosságára és széles, magas minőségű termékkínálatukkal támogassák vásárlóikat a tudatos vásárlói döntések meghozatalában. Az áruházlánc stratégiai fontosságú, helyben sütött pékáru részlege pedig számos alternatívát kínál.

– A Gazdasági Versenyhivatal a Lidl kínálatából négy terméket vizsgált, és ezeknek a tekintetében állapította meg, hogy álláspontja szerint a Lidl kommunikációs hibát vétett, amikor „teljes kiőrlésű” jelzővel forgalmazta azokat (teljes kiőrlésű nosztalgia kifli, PurPur teljes kiőrlésű stangli, teljes kiőrlésű pogácsa magvakkal és teljes kiőrlésű kakaós csiga). Az áruházlánc minden esetben törekszik arra, hogy maximálisan megfeleljen a jogszabályoknak és a vásárlói igényeknek egyaránt. Az érintett négy termék beszállítója szerződésben garantálta a Lidl számára a teljes kiőrlésű megnevezés használatának jogszerűségét. Továbbá az árucikkek teljes kiőrlésű liszt tartalma úgy került meghatározásra, hogy annak beltartalmi értékei mellett az ízélmény is megmaradjon. Fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy a magyar piacon elérhető teljes kiőrlésű termékek eltérő mértékben tartalmaznak teljes kiőrlésű lisztet, és a jogszabályok kizárólag a kenyér esetében tartalmaznak ennek vonatkozásában előírást. A Lidl a Versenyhivatal határozatával nem ért egyet – fogalmaztak.

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Áramütés veszélye az IKEA-terméknél
Áramütés veszélye az IKEA-terméknél
A kábel szigetelése nem megfelelő.
Fagykár: kétmilliárdos keretösszeg nyílt meg
Fagykár: kétmilliárdos keretösszeg nyílt meg
Ültetvények cseréjére lehet igényelni forrást.
Decemberben 1975 milliárdot hagytunk a kasszáknál
Decemberben 1975 milliárdot hagytunk a kasszáknál
Leginkább élelmiszert vásároltunk a KSH kimutatása szerint.
Bászna-Gabona: gyorsabb kártérítés a gazdáknak
Bászna-Gabona: gyorsabb kártérítés a gazdáknak
Az eljárás állami felszámoló kezébe kerül.
NAV: érkeznek az igazolások
NAV: érkeznek az igazolások
Öt évig meg kell őrizni.
Ingyenes készpénzfelvétel 300 ezer forintig
Ingyenes készpénzfelvétel 300 ezer forintig
Egyformán díjmentes a saját és az idegen automata használatának esetében is.
Madárinfluenza: csaknem 18 ezer ludat ölnek le
Madárinfluenza: csaknem 18 ezer ludat ölnek le
Meg kell akadályozni a vírus terjedését.
Tetemes összegű bírsággal sújtották az eMAG-ot
Tetemes összegű bírsággal sújtották az eMAG-ot
Jogsértő, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott a cég.
Hamarosan lejárnak a tavalyi éves autópálya-matricák
Hamarosan lejárnak a tavalyi éves autópálya-matricák
Figyelmeztet a Magyar Közút Nonprofit Zrt.