Diósgyőri vár rekonstrukciója: statikai problémák merültek fel
Már csaknem egy éve kezdődött el a Diósgyőri vár több mint 10 milliárd forintos rekonstrukciója a 2017-2018-ban elfogadott engedélyes tervek alapján. 2021 decemberéig úgy tűnt, minden a menetrend szerint alakul, majd a munkák során kiderült: a tornyoknál olyan statikai probléma van, ami a 2017 előtti tervezés során nem merült fel – olvasható a minap.hu-n.
A problémák megoldása így plusz költséget jelent Miskolcnak. Az önkormányzat kért is erre forrást a Miniszterelnökségtől, felvették a kapcsolatot Kiss János miniszterelnöki biztossal, majd Gyopáros Alpárral, a Modern Települések Fejlesztéséért felelős kormánybiztossal és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel is, de eddig mindhiába.
A Diósgyőri vár rekonstrukciója állami támogatással indult el tavaly februárban. A hírek akkor arról szóltak, a beruházás befejezése 2022-ben várható. Amennyiben minden a tervek szerint halad, 2023 első negyedévében befejeződhet a munka, de az év végén feltárt problémákra mielőbb megoldást kell találni.
A 2017 előtt zajló tervezési folyamat során a most feltárt hibák nem derültek ki, viszont a legújabb statikai szakvélemények alapján rögzíthető, hogy a Diósgyőri vár meglévő falszerkezete korának megfelelő állapotban van, ami egyben azt is jelenti, hogy nem túl erős.
A minap.hu azt írja, a régi kőfalak állékonyságát és tartószerkezeti teherbíró képességét meg kell erősíteni. Mindezt úgy, hogy a problémás falszakaszokon, falrészeken – beleértve a falmagokat, a falfelületeket és a falrétegeket egyaránt – tartós, időtálló javítás valósuljon meg. Mivel a statikai gondok a tervezéskor nem voltak ismertek, így a vár felújításának költségvetésében nincs is erre forrás. A vár kivitelezési szerződése szerint a rekonstrukció 13,5 milliárd forintba kerül, viszont ekkora volumenű, előre nem látható pótmunkaigényre a projektben nincs elkülönítve plusz pénz.
A miskolci önkormányzat ezért még decemberben segítséget kért – először Kiss János miniszterelnöki biztostól, majd Gyopáros Alpártól, a Modern Települések Fejlesztéséért felelős kormánybiztostól és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztertől –, közel 2 milliárd forintot arra, hogy a most felmerült kiadást fedezni tudja a város. Több levél is született a témában, és ezekre szóbeli ígéret, hogy év végéig megérkezik a pénz, de az nem érkezett.