Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Verőcei hajósbaleset: bűnügyi felügyeletben a cseh kapitány

MTI | 2024. 05. 22. | 16:02:56
Segítségnyújtás halált okozó elmulasztása és más bűncselekmények miatt indított eljárást a rendőrség.
Verőcei hajósbaleset: bűnügyi felügyeletben a cseh kapitány
A balesetet szenvedett motorcsónak roncsa (Fotó: MTI/Lakatos Péter)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Bűnügyi felügyelet alá helyezte a Verőcénél történt több halálos áldozatot követelő hajóbalesetben részes szállodahajó cseh kapitányát a Budakörnyéki Járásbíróság nyomozási bírája május 22-én – közölte a Budapest Környéki Törvényszék honlapján. Az eljárás adatai szerint a gyanúsított vezette a járművet május 18-án este, a baleset bekövetkeztekor. A hajó 33 utassal Budapest felől Komárom irányába haladt. Ugyanekkor jött szemben az egyik – eddigi információk szerint ittas – sértett által vezetett kisgéphajó hét utassal. A sértett a motorcsónakot "a folyó teljes szélességét kihasználva, indokolatlan irányváltoztatásokkal irányította". A szállodahajó automata vezérléssel haladt, amikor a sértett a jobb parttól irányt váltott a kisgéphajójával, és egyenesen a szállodahajó felé kormányzott. Amikor a szállodahajó orrához érkezett, hirtelen jobbra kormányzott, de az ütközést már nem tudta elkerülni, és nagy sebességgel nekiütközött a hajónak. A kisgéphajó annyira megrongálódott, hogy "elveszítette felúszóképességét", és az elsődleges adatok alapján a motorcsónakot és utasait a szállodahajó maga alá gyűrte. A kisgéphajót irányító sértett és egy női utas azonnal életét vesztette, egy másik utas súlyos sérüléseket szenvedett, de a partra tudott úszni. A motorcsónak többi utasát még keresik.

"Lassítás nélkül haladt tovább a motorcsónakot elsodró szállodahajó. Nagy hanggal csapódott a kisgéphajó a szállodahajónak, mégsem állt meg segítséget nyújtani a kapitány. A szerencsétlenségben legalább két ember vesztette életét" – olvasható a törvényszék honlapján.

Bár a szállodahajó kapitánya észlelte a becsapódást, anélkül, hogy meggyőződött volna arról, hogy a jármű mivel ütközött, változatlan sebességgel továbbhaladt, nem segített a baleset sérültjeinek, a vízbe esett személyeknek, és a személyzetet sem értesítette, a mentési protokollt sem hajtotta végre. A rendelkezésre álló adatok szerint a segélyhívóra sem tett bejelentést, csak ment tovább eredeti úticélja felé. Mindezzel a meggyanúsított cseh kapitány több rá vonatkozó hajózási és vízi közlekedési szabályt megszegett.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság segítségnyújtás halált okozó elmulasztása és más bűncselekmények miatt indított eljárást a szombat éjszakai több halálos áldozatot követelő hajóbaleset ügyében.

A gyanúsított cseh állampolgár, de van Magyarországon bejelentett tartózkodási helye. Figyelemmel a terhére rótt cselekmény súlyára és a törvény szerint kiszabható, három évig terjedő szabadságvesztésre, megalapozottan feltehető, hogy szabadlábon hagyása esetén a büntetőeljárásban elérhetetlenné válna, megszökne, vagy elrejtőzne. Továbbá figyelemmel a többszörös halmazatra és a baleset rendkívül súlyos kimenetelére, az ügyészi indítvány szerint a férfi jelenléte a büntetőeljárásban kizárólag személyi szabadságot korlátozó kényszerintézkedés alkalmazásával, bűnügyi felügyelettel biztosítható. Szerdán a Budakörnyéki Járásbíróság nyomozási bírója meghallgatta a gyanúsítottat, és az ügyészi indítvánnyal egyetértve elrendelte bűnügyi felügyeletét szeptember 22-ig.

A döntést az ügyész tudomásul vette, a gyanúsított és a védő fellebbezést nyújtott be, így a végzés nem végleges, de végrehajtható.

Frissítés: a rendőrség szerda délután közölte, hogy megtalálták az egyik áldozat holttestét. Azt írták, Vác és Sződliget között, a Duna 1675,8-as folyamkilométerénél találtak rá egy 19 éves fiatalember holttestére. A BRFK helyszíni szemléjén megállapították, hogy a férfi a hajóbaleset egyik áldozata. A budapesti rendőrök nevében a BRFK őszinte részvétét fejezi ki a családnak – olvasható a bejegyzésben.

Őket keresik! Közzétették a motorcsónakról eltűnt utasok fotóit
2024. május 18-án éjszaka történt a tragédia.
Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Szabadulhat a tömegmészárlást tervező miskolci fiú
Szabadulhat a tömegmészárlást tervező miskolci fiú
Jelenleg a Debreceni Javítóintézetben tölti büntetését.
Ököllel követelt pénzt Miskolc belvárosában
Ököllel követelt pénzt Miskolc belvárosában
Letartóztatták a gyanúsítottat, aki egy látáscsökkent emberre támadt.
Erőszakkal szerzett pénzt a borsodi vonaton
Erőszakkal szerzett pénzt a borsodi vonaton
A férfi Miskolcon is meglopott egy embert.
Tizenöt éves betörő bosszantotta a miskolciakat
Tizenöt éves betörő bosszantotta a miskolciakat
Nagyobb károkat okozott, mint amennyi zsákmányt szerzett.
Súlyosabb büntetést adnának a borsodi Molotov-koktélosnak
Súlyosabb büntetést adnának a borsodi Molotov-koktélosnak
A Debreceni Fellebbviteli Főügyészség enyhének tartja a korábbi ítéletet.
R. E. kristállyal kereskedett Tiszaújvárosban
R. E. kristállyal kereskedett Tiszaújvárosban
Több fogyasztót is kihallgattak.
Kilencmilliót loptak el egy miskolci számlájáról
Kilencmilliót loptak el egy miskolci számlájáról
Egy adathalász számláin landolt a pénz.
Hirdetés