Hirdetés

Lépfenét igazoltak egy borsodi állattelepen

Nébih | 2026. 08. 17. | 09:04:21
A lépfene spórái a talajban akár évtizedekig is fertőzőképesek maradhatnak.
Lépfenét igazoltak egy borsodi állattelepen
A kép illusztráció (Fotó: magnific.com)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A lépfene jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei szarvasmarha-állományban, miután hat állat hirtelen elhullott. A fertőzés forrása vélhetően a lépfene spórával fertőzött közeli legelőterület. A Nébih felhívja az állattartók figyelmét, hogy a megelőzés érdekében hatékony, közforgalomban elérhető, lépfene elleni vakcina áll rendelkezésre.

Az érintett állatok a lépfenére utaló jellegzetes tünetek nélkül, hirtelen hullottak el. A járási főállatorvos haladéktalanul elrendelte a helyi zárlatot, továbbá megkezdődött az érintett állomány vakcinázása is.

A lépfene (anthrax) kiemelt jelentőségű fertőző megbetegedés, amely állatokat és embereket egyaránt megbetegíthet. A betegség emberről emberre vagy állatról állatra nem terjed, a fertőzés minden esetben a közös fertőzési forrásra vezethető vissza. A lépfene spórái a talajban akár évtizedekig is fertőzőképesek maradhatnak. A spórák különböző környezeti hatások – például talajmunka, földmozgatás, áradás, valamint tartós szárazság és aszály – következtében kerülhetnek ismét a felszínre, és válhatnak újabb fertőzések forrásává.

A fertőzés elsősorban a legelő állatokat (szarvasmarha, juh, kecske) veszélyezteti, de más állatokban és emberben is súlyos megbetegedést okozhat. A fertőzés antibiotikumokkal jól gyógyítható.
A lépfene hazai viszonylatban ritkán fordul elő, a kórokozót legutóbb 2025-ben és 2019-ben egy-egy esetben azonosította az állategészségügyi hatóság.

A betegség megelőzésének egyik hatékony eszköze az állatok számára engedélyezett közforgalomban elérhető vakcina legeltetés előtti beadatása a fertőzéssel érintett területeken. Fertőzés gyanúja esetén emellett kiemelten fontos a szükséges hatósági intézkedések maradéktalan betartása. 

Hirdetés
További híreink
Baleset történt a 37-esen, Olaszliszkánál
Baleset történt a 37-esen, Olaszliszkánál
A járművek áramtalanítására volt szükség.
Holttestet találtak a Debreceni-tóban
Holttestet találtak a Debreceni-tóban
Hejőkeresztúrnál emelte ki a mentőcsapat.
Elmarad a tűzijáték Sárospatakon
Elmarad a tűzijáték Sárospatakon
A szárazság miatt túl nagy a kockázat.
Egy óvoda ég Borsodban
Egy óvoda ég Borsodban
A miskolci, tiszaújvárosi, mezőcsáti és mezőkövesdi tűzoltókat is riasztották.
Buszbaleset Mezőkeresztesnél: több halálos áldozat
Buszbaleset Mezőkeresztesnél: több halálos áldozat
Mezőkeresztesnél borult fel egy lengyel turistabusz.
Több hektárnyi terület állt lángokban Borsodban
Több hektárnyi terület állt lángokban Borsodban
Öt tűzoltóegység et riasztottak.
Hangfalat és rántott húst lopott az igrici tolvaj
Hangfalat és rántott húst lopott az igrici tolvaj
A húst megette, a hangfalat visszakapta a gazdája.
Fának hajtott egy autós Bükkaranyosnál
Fának hajtott egy autós Bükkaranyosnál
A tűzoltók az Ifjúság úton áramtalanították a gépkocsit.