Milyen állásokat találhatunk a vendéglátásban?
A vendéglátás területe igen széles körű, és nagyon is embert próbáló feladat. Bár a fluktuáció ezen szakmákban a legmagasabb, mégis szép számmal vannak olyan munkavállalók, akik ezen kategórián belül találták meg a számításaikat.
Milyen szakmákról beszélhetünk ebben az ágazatban?
A kínálatot erősen befolyásolja a életterünk földrajzi elhelyezkedése is. Ha a vendéglátáshoz kötődő szakmákban keressük az esélyeinket, akkor az következő weblink elvezethet a kívánt pozícióhoz a gyorallas.hu weboldalán. Egy nagyváros, egy turisztikai központ jóval több lehetőséggel kecsegtet egy kevésbé forgalmas helyhez képest.
Nézzük például a szakács szakmát! Elképzelhetetlen, hogy ezt a nagy felelősséggel járó munkakört be lehetne tölteni megfelelő szakmai végzettség nélkül. Sőt, egyes szállodák, nagyobb éttermek biztosan megkövetelik a korábbi gyakorlatot is.
Ha esetleg vezető pozíció is kapcsolódik a pályázathoz, akkor pedig egyéb erre irányuló kvalitásokat is vizsgálhat, hiszen a konyha első embere profi tudással és kellő határozottsággal kell, hogy rendelkezzen.
Hasonló a helyzet a barista munkakörrel is. A régi idők csaposának felel meg nagyjából a feladatköre, de mára ez azért jóval túlnőtt ezen a meghatározáson. A barista a kávék szakértője, aki mérnöki pontossággal adagolja a hozzávalókat a legfinomabb feketékhez, és közben kulturált, szórakoztató beszélgetéseket folytat a vendéggel. A pincér hasonlóan az étterem vagy szálloda lelke, ráadásul ő harcol a fronton, nála csapódik le minden pozitív és negatív vélemény.
A vendéglátás előnyei és hátrányai
Nagyon érdekes a felvetés, hiszen nézőpont kérdése, hogy ugyanazon jelenséget valaki előnyként vagy hátrányként definiálja. Az idényszerűséget, ami egyértelműen jellemzi az ágazatot, az emberek egy része pozitívumként éli meg. Gyakorlatilag nagyjából 6-7 hónap alatt feszített munkatempóval, rengeteg munkaórával bőven megszerzi azt a pénzt, amiért mások egész éven át hajtanak.
Ha az célja a munkakeresőnek, hogy egyenletes terheléssel, folyamatosan végezhesse a munkáját, és kapja meg a jövedelmét, akkor ő olyan helyen nézelődjön, ami kevésbé köthető a turistaforgalomhoz.
A többműszakos munkarend is vitatható. Aki olyan élethelyzetben van, hogy bírja az extrém terhelést, vagy nem megy az sok éjszakai műszak vagy a hosszú nap a családi élet rovására, annak bőven beleférhet a komfortzónájába. Mások esetében azonban kizáró tényező lehet ez a felállás.
Egyesek élvezik a változatosságot, ami a munkával jár, de sokan vannak azok is, akiket végül elfáraszt az itt diktált tempó.
Számítanak-e a lelki tényezők ebben a szakmában?
Egyértelműen igen. A szüntelen elvárások, a vendégekkel történő konfliktusok kezelése, az állandó pörgés mind olyan tényező, amely kihatással van a dolgozók mentális állapotára.
A médiában elhangzó hírek szerint a vendéglátáshoz köthető a legtöbb tettlegességgel járó konfliktus. Épp ezért rátermettség, határozottság szükséges a szakmához. Ezen tulajdonságok hiánya hamar okozhat kimerülést, sőt kiégést is.