Ütöttek, raboltak Tiszaújvárosban – enyhítették büntetésüket

A Miskolci Törvényszék másodfokú tanácsa enyhítette annak a két vádlottnak a büntetését, akik telefon és pénz megszerzése érdekében bántalmazták a sértettet – közölték június 5-én.
Az első fokon eljárt Tiszaújvárosi Járásbíróság által megállapított tényállás szerint a két vádlott 2024 májusában Tiszaújvárosban követni kezdte a sértett férfit, aki az egyik helyi szórakozóhelyről gyalogosan haladt a buszpályaudvar irányába. Miután utolérték, a vádlottak pénzt kértek tőle és a telefonjának átadására szólították fel.
Mivel a sértett nem adott pénzt, és a telefonját sem adta át, ezért értékeinek megszerzése érdekében az egyik vádlott a sértettet a mellkasánál fogva erőteljesen meglökte, majd ezt követően a társa több alkalommal ököllel arcon ütötte és többször megrúgta.
A földre került sértett – tartva a további bántalmazástól – átadta a vádlottaknak a 90 ezer forint értékű mobiltelefonját, valamint a pénztárcáját a benne lévő 100 ezer forint összegű készpénzzel együtt. A sértett az elszenvedett bántalmazás következtében nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett.
A járásbíróság a vádlottakat társtettesként elkövetett rablás bűntette miatt 3 év 3 hónap börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre, mellékbüntetésül 4 év közügyektől eltiltásra ítélte. A büntetés kiszabása során enyhítő körülményként értékelte a két férfi beismerő vallomását, megbánását, bocsánatkérését és azt, hogy az okozott kárt a sértett részére megtérítették, valamint kisebb nyomatékkal büntetlen előéletüket. Súlyosító körülmény volt ugyanakkor mindkét vádlott esetében a társtettesi elkövetési alakzat, valamint a sértettnek okozott nyolc napon belül gyógyuló sérülés ténye.
A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és a szabadságvesztés tartamát az elsőrendű vádlott esetében 2 évre, míg a közügyektől eltiltást 3 évre enyhítette. A másodrendű vádlott büntetését pedig 2 év végrehajtásában 5 évi próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre mérsékelte a közügyektől eltiltás mellőzésével.
A döntéshozatal során mindkét terhelt vonatkozásában nagyobb nyomatékkal vette figyelembe az elsőfokú bíróság által már mérlegelt enyhítő körülményeket, továbbá különös jelentőséget tulajdonított a fiatal felnőttkénti elkövetésnek, a másodrendű vádlott esetében annak is, hogy a sértett gyógykezelésének költségeit megtérítette. A kiszabott büntetések közötti különbségtétel indoka az elkövetők bűncselekményben betöltött szerepe volt.
Az ítélet jogerős.




























