Hirdetés

Bodrogi Gyula 90 éves

wikipédia | 2024. 04. 15. | 07:36:54
A Nemzet Színésze szenvedélyes vadász és szakács.
Bodrogi Gyula 90 éves
Bodrogi Gyula 1965-ben (Fotó: Fortepan/Szalay Károly)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Bodrogi Gyula Budapesten született 1934. április 15-én. A Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, rendező, színházigazgató, érdemes és kiváló művész, a József Attila Színház, a Vidám Színpad és a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.

Bár már gyerekként is szerette produkálni magát, matematikatanárnak készült. Pályáját 17 évesen néptáncosként kezdte, 1951 és 1954 között a SZOT együttesének szólótáncosa volt. A budapesti Vörösmarty Mihály Gimnáziumban érettségizett, majd 1954-ben a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója lett, ahol 1958-ban szerzett diplomát.

1958–1982 között a József Attila Színház tagja volt. 1975-től a Színház- és Filmművészeti Főiskola tanára. 1982–1996 között a Vidám Színpad művészeti igazgatója és rendezője volt, majd lemondásáig a Centrál Színház első vezetője lett.[ 2003-tól a Nemzeti Színház művésze. 2007-ben a Nemzet Színészévé választották az akkor elhunyt Darvas Iván helyére.

Emlékezetes alakítást nyújtott a Szókimondó asszonyság, az Imádok férjhez menni, az Egy szerelem három éjszakája, A kaktusz virága, a Koldusopera, a Szomorú vasárnap, a Charley nénje és a Kabaré című darabokban.

Filmvásznon még főiskolásként, 1957-ben tűnt fel a Külvárosi legenda című, Máriássy Félix rendezte filmben. Emlékezetes alakítása volt a Házasságból elégséges (1961), a Hattyúdal (1963), a Húsz óra (1965), a Tanulmány a nőkről (1967), a Fuss, hogy utolérjenek! (1972), a Szépek és bolondok (1976), a Hogyan felejtsük el életünk legnagyobb szerelmét? (1980) című filmekben.

Első felesége Törőcsik Mari volt, a második Voith Ági, akivel közös gyermekük Bodrogi Ádám. 1978-tól élettársa Vass Angéla egykori modell, manöken.

Hirdetés
További híreink
Rekordszámú új dal született 2024-ben
Rekordszámú új dal született 2024-ben
Összesen 13 milliárd 538 millió forint jogdíjat fizettek ki.
A Csengey-kert megmentését ünneplik Miskolcon
A Csengey-kert megmentését ünneplik Miskolcon
Az ellenzéki képviselő szerint elérték a céljukat.
Oscar-díj: tarolt az Anora
Oscar-díj: tarolt az Anora
Magyar esélyes is volt, de végül Jancsó Dávid nem kapott szobrot.
Elhunyt Harkányi Endre
Elhunyt Harkányi Endre
A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész 90 éves volt.
Nyolcvan gyertya Hobo születésnapi tortáján
Nyolcvan gyertya Hobo születésnapi tortáján
1968-ban már megírta első dalszövegét.
Székelyudvarhely a vendége Miskolcnak
Székelyudvarhely a vendége Miskolcnak
A közönség az erdélyi város kulturális életébe pillanthat bele.
Bíró Tibor a Magyar Filmakadémia Aranyérmese
Bíró Tibor a Magyar Filmakadémia Aranyérmese
A CineFest Miskolc Nemzetközi Filmfesztivál igazgatóját kitüntették.
Elhunyt Lukáts Andor
Elhunyt Lukáts Andor
Több mint ötven filmet is forgatott.
Oscar-díj: ismét van magyar jelölt
Oscar-díj: ismét van magyar jelölt
A brutalistát tíz kategóriában jelölték.
Meghalt a Kossuth-díjas színművész
Meghalt a Kossuth-díjas színművész
Saját kérésére szűk családi körben búcsúztatják.
Hirdetés