Hirdetés

KSH: egyre több a veszélyeztetett gyermek hazánkban

MTI | 2026. 05. 21. | 12:15:44
Az elmúlt két év során leginkább a gyermekbántalmazás miatti intézkedések száma emelkedett.
KSH: egyre több a veszélyeztetett gyermek hazánkban
Gyámság alatt 2025 végén 35 ezer kiskorú állt (Fotó: Illusztráció/magnific.com)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Tavaly Magyarországon csaknem 73 ezer gyermeket tartottak nyilván veszélyeztetettként, közülük 34 ezer volt a gyámhatóság által védelembe vett gyermek. A tartós bentlakásos és az átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények több mint 87 ezer ellátottat gondoztak – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal szociális védelemről közzétett friss jelentéséből.

A május 20-án közölt adatok szerint 2025-ben Magyarországon 202 gyermekjóléti alapellátást nyújtó központ működött, további 668 településen az önkormányzatok összesen 707 család- és gyermekjóléti szolgálatot tartottak fenn. Az általuk nyújtott szolgáltatásokat megközelítőleg 443 ezren vették igénybe, közülük 150 ezer volt 18 év alatti.

Az azonos korcsoportba tartozó népességhez viszonyítva a szolgáltatás igénybevételének aránya Észak-Magyarországon volt a legmagasabb: ezer 0-17 évesre 118 ellátott jutott, ezzel szemben Közép-Dunántúlon 81, Nyugat-Dunántúlon 76, Pest régióban pedig 67 ellátott gyermek jutott ezer azonos korú lakosra.

A jelentésből kiderül, hogy az elmúlt két év során leginkább (68 százalékkal) a gyermekbántalmazás miatti intézkedések száma emelkedett. Markáns növekedés volt tapasztalható a gyermekkorúak vagy fiatalkorúak által elkövetett szabálysértések vagy bűncselekmények terén (37 százalékos emelkedés), továbbá az 50 tanórát meghaladó igazolatlan hiányzás okán (19 százalékos emelkedés).

A hátrányos helyzetű térségekben élő családoknak és gyermekeknek a korai és célzott fejlesztést nyújtó gyerekházak száma a kezdetektől – 2013 óta – nőtt, 2025-ben 17 vármegyében és a fővárosban összesen 175 gyerekház biztosította a 0-3 éves gyermekek ellátását. A gyerekházak rendszeres gondozottjainak száma továbbra is Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében a legmagasabb; 2025-ben az országos létszám mintegy 60 százaléka koncentrálódik erre a két területre.

A jelentés szerint a gyermekvédelmi alapellátás keretében az átmeneti gondozás évente 7-8 ezer gyermeket érint, 2025-ben országosan 7400 gyermeket (44 százalékuk 6-13 éves) láttak el több mint 5 ezer férőhelyen. Az érintettek 60 százaléka kevesebb mint fél évig részesült gondozásban, ugyanakkor a gyermekek és családjuk mintegy 8 százaléka két éven belül visszakerült az ellátóhelyre.

A korábbi évekhez hasonlóan 2025-ben is Budapesten (29 százalék), valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében (12 százalék) kezdeményezték a legtöbb átmeneti ellátásba helyezést: 46 százalékban a szülő, 25 százalékban a család- és gyermekjóléti szolgálat/központ, 13 százalékban más bentlakásos intézmény – közölték. Gyámság alatt 2025 végén 35 ezer kiskorú állt, ebből az újonnan gyámság alá vettek száma csaknem 8 ezer fő volt.

Gyermekotthonokban vagy nevelőszülőknél tavaly több mint 22 ezer gyermek élt, kétharmadukról nevelőszülők, egyharmadukról pedig gyermekotthoni ellátás keretében gondoskodtak. A jelentés szerint az intézményi ellátásról a nevelőszülői elhelyezésre került a hangsúly, 2025-ben már az ellátottak 66 százalékáról gondoskodtak nevelőszülők.

Jelentős változás történt a fenntartók szempontjából is: az állami, önkormányzati gondoskodás helyét az egyházi ellátás vette át, 2025-ben már a gyermekek 69 százalékáról egyházak által, 28 százalékáról az állam által és 3,1 százalékáról egyesületi, alapítványi vagy nonprofit szervezetek által fenntartott formában gondoskodtak.

A sajátos nevelési igényű (SNI) gyermekek az utóbbi években az ellátottak mintegy ötödét tették ki; 2025-ben csaknem 2,4 ezer SNI-s gyermek (a gyermekvédelemben ellátott SNI-s gyermek 56 százaléka) élt nevelőszülőknél – olvasható a jelentésben.

A felnőttek esetében a települési önkormányzatok, az egyházak és a gazdasági szervezetek biztosítják a szociális alapszolgáltatásokat, vagyis azt, hogy a rászorulók fenntarthassák önálló életvitelüket otthonukban, lakókörnyezetükben. Tavaly országosan mintegy 360 ezer ember részesült ilyen típusú gondoskodásban, és ezen szolgáltatások közül az egyik legmeghatározóbb a házi segítségnyújtás, amely közvetlen támogatást nyújt a mindennapokban. 2025-ben több mint 95 ezer ellátott volt a rendszerben, számuk 2018-ig csökkent, azóta stagnál.

2025-ben 57,5 ezer ember állt Magyarországon gondnokság alatt.

Körükben Budapesten volt a legalacsonyabb (39 százalék) a tartós bentlakásos otthonban élők aránya tavaly, míg a legmagasabb (62 százalék) mutatóval továbbra is Vas vármegye rendelkezett. Támogatott lakhatás keretében 2025-ben csaknem 5 ezer embert láttak el, a bővülő intézményi környezetnek köszönhetően 2015 óta az engedélyezett férőhelyek és ellátotti számok is folyamatosan emelkednek.

A hajléktalanellátásban a hajléktalanok átmeneti szállásának területi eloszlás egyenlőtlen: országosan összesen 4,4 ezer embert helyeztek el 2025-ben hajléktalanok átmeneti szállásán, az igénybe vevők 54 százaléka budapesti intézményben élt. A férőhelyek kihasználtsága 2020-ig majdnem 90 százalékos volt. A koronavírus-világjárvány sok más ellátási formához hasonlóan itt is éreztette hatását: a kapacitások kihasználtsága 86 százalékra csökkent, azóta pedig stagnálás figyelhető meg – áll a KSH jelentésében.

További híreink
Az ’56-os vértanúkra emlékezünk
Az ’56-os vértanúkra emlékezünk
Koholt vádak alapján végeztek ki többeket.
Orbán Viktor szerint megkezdődött az ország kifosztása
Orbán Viktor szerint megkezdődött az ország kifosztása
Ezt arra mondta, hogy a kormány megszüntette a jelzáloghitelek kamatstopját.
Megszavazták: Orbán Viktor nem lehet többé miniszterelnök
Megszavazták: Orbán Viktor nem lehet többé miniszterelnök
Az Országgyűlés elfogadta a javaslatot.
Így alakulhat a 2026/2027-es tanév rendje
Így alakulhat a 2026/2027-es tanév rendje
Száznyolcvan tanítási nap lehet.
Nyuszimotor-ügy: a rendőrség nyomoz
Nyuszimotor-ügy: a rendőrség nyomoz
Hűtlen kezelés gyanúja miatt.
A brit gyerekek nem használhatják a TikTokot
A brit gyerekek nem használhatják a TikTokot
Jön a világ legszigorúbb közösségimédia-korlátozása.
Megállapodás: jöhet az olaj a Hormuzi-szoroson
Megállapodás: jöhet az olaj a Hormuzi-szoroson
Június 19-én írják alá az egyezséget.
A szlovák államfő Magyar Pétert bírálta
A szlovák államfő Magyar Pétert bírálta
Nem tartja jó retorikának a nemzeti összetartozás napján tett kijelentést.
Svájcban népszavazást tartanak a migrációról
Svájcban népszavazást tartanak a migrációról
Megosztja a kérdés a svájciakat.
Donald Trump nyolcvanéves
Donald Trump nyolcvanéves
Megosztó személyiség.
A DK is új elnökséget választott
A DK is új elnökséget választott
Április 12-én lemondott Dobrev Klára, a DK elnöke és a párt teljes elnöksége.
Az ’56-os vértanúkra emlékezünk
Az ’56-os vértanúkra emlékezünk
Koholt vádak alapján végeztek ki többeket.
Orbán Viktor szerint megkezdődött az ország kifosztása
Orbán Viktor szerint megkezdődött az ország kifosztása
Ezt arra mondta, hogy a kormány megszüntette a jelzáloghitelek kamatstopját.
Megszavazták: Orbán Viktor nem lehet többé miniszterelnök
Megszavazták: Orbán Viktor nem lehet többé miniszterelnök
Az Országgyűlés elfogadta a javaslatot.
Így alakulhat a 2026/2027-es tanév rendje
Így alakulhat a 2026/2027-es tanév rendje
Száznyolcvan tanítási nap lehet.
Nyuszimotor-ügy: a rendőrség nyomoz
Nyuszimotor-ügy: a rendőrség nyomoz
Hűtlen kezelés gyanúja miatt.
Elhunyt a nemzet művésze
Elhunyt a nemzet művésze
A szitanyomat-technika jeles képviselőjének tartották.
A szlovák államfő Magyar Pétert bírálta
A szlovák államfő Magyar Pétert bírálta
Nem tartja jó retorikának a nemzeti összetartozás napján tett kijelentést.
Ötöslottó: nincs telitalálat
Ötöslottó: nincs telitalálat
A következő héten 585 milliót ér majd a telitalálat.
A DK is új elnökséget választott
A DK is új elnökséget választott
Április 12-én lemondott Dobrev Klára, a DK elnöke és a párt teljes elnöksége.
Újraválasztották a Fidesz elnökének Orbán Viktort
Újraválasztották a Fidesz elnökének Orbán Viktort
A pártelnöki posztra egyedüli jelölt volt.
Felügyeleti szerv alakul a közmédia számára
Felügyeleti szerv alakul a közmédia számára
A javaslat elfogadásához kétharmados többség kell.