Hirdetés

Malév-gép tragédiája: tizenegy magyar volt a fedélzeten

| 2019. 09. 30. | 16:13:00
A Nemzetbiztonsági Hivatal jelentését titkosították.
Malév-gép tragédiája: tizenegy magyar volt a fedélzeten
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

44 éve, 1975. szeptember 30-án, közvetlenül a bejrúti leszállás előtt a Földközi-tengerbe zuhant a Malév Tu-154-es repülőgépe. A szerencsétlenséget - melynek oka hivatalosan azóta is ismeretlen - senki nem élte túl.

A Malév 240-es, HA-LCI lajstromjelű Budapest-Bejrút járata a hajnali órákban, nyolc perccel a bejrúti repülőtérre való leszállás előtt zuhant a Földközi-tengerbe.

A gépen tartózkodó 50 utas (egy magyar, két finn, egy szaúd-arábiai, egy egyiptomi, egy angolai, két francia állampolgár, négy francia apáca, egy brit család, valamint több mint harminc libanoni arab férfi) és a tízfőnyi magyar személyzet életét vesztette.

A gép lezuhanásának oka máig rejtély. Elképzelhető, hogy fedélzetén fegyvert szállított, mert a 161 utas számára tervezett gépen csak hatvanan utaztak, az utastér egy részét leplombált ládák foglalták el.

Lehetséges az is, hogy a Palesztin Felszabadítási Szervezet budapesti irodáját megnyitó palesztin delegáció lett volna a célpont, amely azonban nem ezzel a járattal utazott haza; a gépre még további ötvenhárom ember váltott jegyet, de a delegáció nem szállt fel az induláskor.

A gép személyzetének névsora: Pintér János, Kvasz Károly, Majoros László, Mohovits Árpád, Horváth István, Herczeg Miklósné, Németh Lászlóné, Fried Richárd, Kmeth Ágnes, Szentpály Mercedesz. A gép magyar utasa Glausius Gábor volt
 

A szerencsétlenség kivizsgálására nemzetközi bizottság alakult, melynek libanoni volt a vezetője, a tagok közül három libanoni, öt magyar, két orosz és két brit volt. A hivatalos magyarázat szerint a gép ismeretlen okból zuhant a tengerbe, a halottak - szintén hivatalosan - nem kerültek elő, és nem is kapták meg a végtisztességet.

A roncsokat és a fekete dobozt soha nem keresték, nem is hozták felszínre, pedig az angol haditengerészet felajánlotta a segítségét. Az akkori magyar kormány arra hivatkozott, hogy a közel-keleti háborús viszonyok miatt lehetetlen a maradványok felkutatása.

A katasztrófa után Budapesten felavattak egy emlékhelyet a Farkasréti temetőben, amelyet a baleset 30. évfordulóján felújítottak. 2003-ban újabb hivatalos vizsgálat indult, melyről a Nemzetbiztonsági Hivatal jelentést is készített, ám ezt szigorúan titkosnak minősítették.

2009-ben a magyar kormány fejenként 4 millió forintos kegyeleti támogatást ajánlott fel a magyar áldozatok hozzátartozóinak. Az 1975-ös katasztrófáról máig nem tudni, hogy merénylet vagy műszaki baleset történt-e, netán lelőtték a Tu-154-est.

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Magyar gazdák tüntetnek Brüsszelben
Magyar gazdák tüntetnek Brüsszelben
Az eseményre minden uniós tagállamból érkeznek résztvevők, összesen csaknem 10 ezren.
Négyéves kisfiú mentette meg az édesanyja életét
Négyéves kisfiú mentette meg az édesanyja életét
A segélyhívó rögzítette a beszélgetést.
Terrortámadás: magyar származású áldozatok is vannak
Terrortámadás: magyar származású áldozatok is vannak
Egy tízéves kislány is életét vesztette az ausztráliai lövöldözésben.
Megvan Korlát új polgármestere
Megvan Korlát új polgármestere
Három független jelölt indult a választáson.
860 milliót ért volna ez a hat szám
860 milliót ért volna ez a hat szám
Huszonegyen több mint félmilliónak örülhetnek.
Hitelmoratóriummal segítik a gazdákat
Hitelmoratóriummal segítik a gazdákat
Ez a segítség jövő év november végéig tart.
Orbán: valami új rajzolódik ki a világpolitikában
Orbán: valami új rajzolódik ki a világpolitikában
A miniszterelnök szerint Amerika békét akar, Európa meg háborút.
Új vírusváltozat jelent meg Magyarországon
Új vírusváltozat jelent meg Magyarországon
Az idei járvány a szokásosnál korábban kezdődött Európában.