Hirdetés

Megyaszón nagyon tudják, milyen finom a mangalica

| 2019. 02. 09. | 16:16:00
A magyar állattenyésztésnek nagy lehetősége ez a fajta.
Megyaszón nagyon tudják, milyen finom a mangalica
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A magyar mangalicatermékek meghódították a világpiacot Szingapúrtól Kanadáig, jelen vannak többek között Japánban, az Egyesült Államokban, Brazíliában, de a mi életünkben is kedves szerepet töltenek be – mondta Nagy István agrárminiszter a 12. Budapesti Mangalicafesztivál hivatalos megnyitóján, szombaton.

Kiemelte, a magyar állattenyésztésnek nagy lehetősége a mangalica fajta, mutatva azt is, hogy mennyire fontos a magyar genetikai állomány megőrzése. Nagy István hangsúlyozta, hogy az állatainkban rejlő genetikai kincsek pótolhatatlanok. Meg kell becsülni azokat a genetikai örökségeket, amelyekkel rendelkezünk - mutatott rá.  

A miniszter úgy fogalmazott, mindnyájan büszkék vagyunk a mangalicatermékekkel megújuló magyar gasztronómiára, emlékeztetve, hogy harminc évvel ezelőtt a mangalica sertésfajta majdnem eltűnt Magyarország területéről. Tóth Péter, a Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete elnöke az elmúlt 25 évet a mangalica újjászületése történetének nevezte. Az egyesület azon dolgozik, hogy ez a tendencia folytatódjon. A fesztiválok megrendezésével szeretnék elősegíteni, hogy minél több gazda kerüljön helyzetbe, közelebb a piachoz - mondta Tóth Péter.

A Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete rendezésében 12. alkalommal nyílt meg pénteken a Budapesti Mangalicafesztivál. Az egyesület a fővároson kívül minden évben Debrecenben, Székesfehérváron, Szegeden rendezi meg a mangalicafesztiválokat. A fesztiválon díjazták a rendezvényen árusító egyesületi tagok termékeit öt kategóriában. 

  • A szárazáru kategória első helyezettje lett Tóth László túrkevei tenyésztő.
  • Zsiradékáru kategóriában első lett a badacsonytomaji Istvándi és Társa Kft.,
  • a disznósajt kategória győztese a Kiskunfélegyházi Mezőgazdasági Iskola.
  • A kenőmájas kategória első helyezettje a megyaszói Harangod-Mag Kft.,
  • az érlelt-füstölt nemes húsrészek kategóriájában is első lett a Harangod-Mag Kft.

A zsűri az összesített pontszám alapján a fesztivál Termék Nagydíj elismerését a Kaba településhez tartozó Kövér-tanya termékeinek adta.

Az egyesület adatai szerint 2019 januári adatok alapján Magyarországon megközelítőleg 200 mangalica tenyészet működik, számuk folyamatosan változik, az elmúlt öt év átlagában növekvő tendenciát mutat. A termékkínálat folyamatosan bővül, például kapható már két éven át tokaji aszúborban érlelt mangalica sonka is.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
További híreink
A miskolci, akinél nem a csillár volt kristályból
A miskolci, akinél nem a csillár volt kristályból
Az összehangolt rajtaütés egyszerre három miskolci helyszínen zajlott.
A Hotel Palota Lillafüred az év kastélyszállója
A Hotel Palota Lillafüred az év kastélyszállója
Az olvasók szavazatai alapján ítélték oda a díjat.
Ócska trükkel szereztek 15 milliót Miskolcon
Ócska trükkel szereztek 15 milliót Miskolcon
Egy idős nő esett a csalók áldozatául.
Barlangfürdő: új tűzvizsgálati jelentést kell készíteni
Barlangfürdő: új tűzvizsgálati jelentést kell készíteni
A bíróság szerint lényeges eljárási szabálysértést követett el a katasztrófavédelem.
Országos rendőrségi razzia kezdődik
Országos rendőrségi razzia kezdődik
Az ittas sofőrök kiszűrése a cél.
A miskolci férfi éheztette Pablót és Bobit
A miskolci férfi éheztette Pablót és Bobit
Állatkínzás miatt kell felelnie.
Utcára hívják a miskolciakat
Utcára hívják a miskolciakat
Az adventi forgatag a látványosság.
Miskolc csatlakozik a drogellenes küzdelemhez
Miskolc csatlakozik a drogellenes küzdelemhez
Megalakult a Kábítószerellenes Települések Szövetsége
Marad a ködös, párás idő
Marad a ködös, párás idő
A Napot nem nagyon látjuk majd.