Egyetemisták tisztították a Bodrogot

A fiatal felnőtteket célozta meg az I. Egyetemi PET Kupa verseny, melynek részeként kilenc csapatban magyar és külföldi egyetemisták mérték össze tudásukat. Az esemény során a folyótisztítás mellett nagy hangsúlyt kapott a Bodrog régió történelmi-kulturális életének bemutatása is – közölték a szervezők július 27-én.
Az összegzés szerint a Bodrogon 2019-ben szervezte első versenyét a PET Kupa Egyesület, azóta minden évben vízre szálltak a versenyzők, mivel a folyó szennyezettsége folyamatos jelenlétet kíván. Kisköre után a második Folyómentő Központ 2025 szeptemberében Olaszliszkán nyitotta meg kapuját, az épület vízituristaházként is funkcionál – ismertették.
Az I. Egyetemi PET Kupát szintén a Bodrog folyón rendezték meg, összehangolva a VII. Bodrogi PET Kupával: előbbi verseny július 18-án Sárospatakról indult és július 23-án Olaszliszkán zárult, míg utóbbi Olaszliszkáról fog elrajtolni augusztus közepén és Tokajnál elérve a Tiszát egészen Tiszalökig tart majd. E két verseny által a Bodrog folyó 37 folyamkilométere tisztul meg, a szennyezés nem jut el a Tiszáig.
Mint írták, a felsőoktatásban tanulók számára rendezett versenyen kilenc csapat – egyenként nyolc fővel – szállt vízre. Az eseményre érkeztek csapatok az Óbudai Egyetemről, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről, a Nyíregyházi Egyetemről, a Semmelweis Egyetemről és a Budapesti Műszaki Egyetemről is. Az I. Egyetemi PET Kupán a csapatok megközelítőleg három tonna hulladékot gyűjtöttek, ezek mintegy hatvan százaléka újrahasznosításra alkalmas, azaz körforgásban tartható – emelték ki.
A közlemény szerint a verseny a hajóépítéssel indult. Az első vízen töltött nap végén Bodrogolasziban kötöttek ki a csapatok, a második nap pedig Sárazsadányban ért véget. A program utolsó napján Sárazsadány és Olaszliszka között tisztították meg az árteret az egyetemisták. Ez a nap bizonyult a legeredményesebbnek, összesen 1370 kilogramnyi hulladékot gyűjtöttek össze, amit szelektáltak is, hiszen a verseny során többet ér az a zsák, ami csak műanyagot, csak fémet vagy csak üveget tartalmaz, mint a vegyesen gyűjtött.
Az I. Egyetemi PET Kupával párhuzamosan egy Erasmus+ projekt is zajlott Olaszliszkán, a PET-Kayak Ecoventure, melyen a PET Kupa Egyesület partnerként vesz részt. A workshopon a résztvevők megtanulták, hogy hogyan kell kizárólag PET-palackokból és kupakokból kajakot építeni, az elkészült PET-kajakot – ami SUP-ként is jól funkcionál – pedig ki is próbálták, a verseny utolsó napján ez a vízijármű is beszállt a hulladékgyűjtésbe – közölték.
Az esemény az Aktív Magyarország Program részeként valósult meg. A támogatásnak köszönhetően a I. Egyetemi PET Kupán részt vevő csapatok számára a teljes program díjmentes volt – áll az összegzésben.







































