Több pénzt vihetnek haza a pedagógusok
A kormány döntése értelmében 2025. január 1-jétől a pedagógus átlagbérnek meg kell haladnia a diplomás átlagbér 80 százalékát, így a tavalyi 32,2 százalékos emelkedés után az idén újabb 21,2 százalékkal nő a tanárok bére – jelentette ki a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára január 5-én a közösségi oldalára feltöltött videójában.
Maruzsa Zoltán kiemelte: a cél a 844 ezer forintos pedagógus átlagbér elérése.
A béremelés a köznevelésben 143 ezer pedagógust és a szakképzésben dolgozó oktatókat is megilleti. A pályakezdő gyakornokok bére 2025-ben legalább 640 900 forintra emelkedik, ez 2010-ben 129 500 forint volt. A természettudományos szakok tanárai a tavaly már biztosított 2+4 százalékos többlet helyett idén már 2+7 százalékkal magasabb illetményt kapnak. Nagyobb mértékben emelkedik a fizetése azoknak is akik, hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkoznak, hiszen arányosan nő az esélyteremtési illetményrész mértéke. A felzárkózó vagy kedvezményezett településen tanítók bérének továbbra is 20 százalékkal magasabbnak kell lennie – tette hozzá. A tanárok béremeléséhez szükséges források 88 százalékát a magyar kormány, 12 százalékát az Európai Unió biztosítja - idézte fel az államtitkár. Maruzsa Zoltán azt mondta, hogy megbecsülik az oktatókat, mert nélkülük nincs színvonalas oktatás.
A szakképzésben dolgozók is többet keresnek
Január 1-jétől ismét emelkedik a szakképzésben dolgozók bére – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára. Varga-Bajusz Veronika kiemelte, hogy közel huszonnégyezer szakképzésben dolgozó fizetése emelkedik átlagosan 21,2 százalékkal, amelyhez a kormány biztosítja az ötvenmilliárd forintos hazai költségvetési forrást.
A pályakezdők bére havi 280 ezerről 705 ezer forintra, a tapasztalt oktatók átlagos fizetése 800 és 900 ezer forint közötti értékre emelkedik – tette hozzá.
A béremelés minden szakképző intézményre érvényes, legyen az állami, egyházi vagy egyetemi fenntartású – mondta. Az államtitkár kitért arra is, hogy a szakképzés három pilléren áll: megbecsült és motivált oktatókon, motivált diákokon és inspiráló környezeten, és 2024-ben mindegyik pillért tovább erősítették. Hozzátette: a szakképzési rendszer 2020-as átalakítása óta az oktatók bére már két és félszeresére nőtt. Hangsúlyozta, hogy a kormány ezzel is kifejezi a szakképzés fontosságát és az oktatók iránti kiemelt megbecsülést, az újabb emeléssel pedig ismét egy lépést tesznek abba az irányba, hogy Magyarország megőrizze kiemelkedő helyét a szakképzés területén is. Ezt jelzi az is, hogy a bérfejlesztéshez szükséges ötvenmilliárd forintot nem uniós, hanem hazai forrásból biztosítják – mondta.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy a béremeléssel tovább erősítik a magyar szakképzés színvonalát és az oktatók iránti társadalmi megbecsülést.