Hirdetés
Hirdetés

Járvány: az amerikai-német válasz is érkezik

| 2020. 11. 09. | 17:16:00
Így áll az orosz Szputnyik V és az izraeli Brilife.
Járvány: az amerikai-német válasz is érkezik
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Az amerikai-német együttműködésben kifejlesztett koronavírus elleni vakcinából (BNT162b2) jövőre 1,3 milliárd adagot tudnak gyártani, az orosz Szputnyik V a tömeges tesztelés fázisában van, míg az izraeli Brilife nevű védőoltás esetében jelenleg a klinikai teszt zajlik.

  • Az amerikai Pfizer és a német Biontech gyógyszergyártók november 9-én közölték: az általuk kifejlesztett kísérleti oltóanyag 90 százalékban hatásos lehet. Azzal számolnak, hogy november harmadik hetében lesz elég adatuk az amerikai szakhatóság (FDA) rendkívüli engedélyének kiváltásához, ami az oltás forgalomba hozatalának feltétele. Az idén nagyjából ötvenmillió, jövőre 1,3 milliárd adagot tudnak gyártani a BNT162b2 nevű oltóanyagból. A klinikai kísérletek utolsó, harmadik fázisa júliusban kezdődött; egy külső, független testület előzetes elemzése szerint az oltás a 28. naptól védettséget biztosít. Az Európai Unió 300 millió adagot vásárol belőle, jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke november 9-én.
  • Moszkvában novemberben megkezdődött az önkéntes jelentkezők tömeges beoltása a Szputnyik V vakcinával (ebből a magyar kormány is vásárol). A kétkomponensű Szputnyik V első összetevőjét a 40 ezer önkéntes közül 20 ezernek már beadták, közülük 10 ezernek a másodikat is. A hírek szerint mellékhatások nem jelentkeztek. Oroszország a negyedik helyen áll a világon a kimutatott koronavírus-fertőzöttek számát tekintve, az Egyesült Államok (8,9 millió), India (8,1 millió) és Brazília (5,5 millió) után. 
  • Izraelben november elején megkezdődött az általuk fejlesztett vakcina klinikai tesztje. Ebben a hónapban összesen nyolcvan, 18-55 éves önkéntest, részben valódi oltóanyaggal, részben placebóval oltanak be. A második szakaszban decembertől mintegy ezer, 18-85 éves önként vállalkozó kapja meg a kísérleti vakcinát. Ha minden rendben halad, a tesztelés harmadik szakaszában harmincezren vehetnek részt jövőre április-májusban. Siker esetén az izraeliek és a palesztinok is megkapnák a jövő év második félében.
Hirdetés
Hirdetés