Hirdetés

Elhunyt Schmidt Egon író, ornitológus

| 2023. 01. 31. | 14:52:00
91 éves volt.
Elhunyt Schmidt Egon író, ornitológus
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Január 31-én hajnalban, 91 éves korában meghalt Schmidt Egon – közölte a családja a Kossuth-díjas író és ornitológus rajongói Facebook-oldalán.

Generációk nőttek fel ismeretterjesztő könyvein és természettudományi lapokban megjelent írásain, vagy hallgatták a Magyar Rádió Oxigén című műsorában, ahogy a madárhangfelvételeket szenvedélyesen és humorral kommentál.

Schmidt elsősorban ornitológus volt, 1954-től az Fővárosi Állat- és Növénykertben, majd a Magyar Madártani Intézetnél dolgozott, és a Madárgyűrűző Központot vezette. Publikált egyebek mellett a Buvar (Természetbúvár), Élet és Tudomány, Halászat, Nimród, Vadászlap, Horgászújsag kiadványokban. A Kisdobos gyermekmagazinban változó címmel – Kedvenceink a lakásban, Nézz a lábad elé! – állandó rovata volt.

Gyerekkorától vonzódott a madarakhoz, de származása miatt az állampárti időkben nem vezetett számára egyenes út az egyetemre, így sokáig autodidakta módon tanult. A zalai származású Schmidt egyik utolsó könyvében, önéletírásában a 2017-ben megjelent A talicskától a Kossuth-díjig-ban családja kitelepítéséről és viszontagságos helykereséséről is írt.

A hazai rigófélék elismert szakértője, a nemzetközileg jegyzett német Die Neue Brehmbücherei monográfiasorozatban ő írta a kékbegyet, a karvalyposzátát és (Farkas Tiborral közösen) a kövirigót bemutató köteteket. Művei között külön csoportot képeznek a kirándulások leírásai, melyek nem csak ismert hazai (és néhány külföldi) madárparadicsomot mutatnak be, hanem olyan közismert élőhelyeket, mint a Kiskunsag /Apaj-puszta /Dunakanyar, a Margit-sziget, a Gellért-hegy, a Városliget vagy a Kis-Balaton és a Dinnyési Fertő. Alelnöke volt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek. 17 éven át Balogh Istvánnal együtt készített madárhang-felvételekkel színesített kis anyagokat a Magyar Rádió hetente jelentkező Oxigén című műsorába.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Magyar gazdák tüntetnek Brüsszelben
Magyar gazdák tüntetnek Brüsszelben
Az eseményre minden uniós tagállamból érkeznek résztvevők, összesen csaknem 10 ezren.
Négyéves kisfiú mentette meg az édesanyja életét
Négyéves kisfiú mentette meg az édesanyja életét
A segélyhívó rögzítette a beszélgetést.
Terrortámadás: magyar származású áldozatok is vannak
Terrortámadás: magyar származású áldozatok is vannak
Egy tízéves kislány is életét vesztette az ausztráliai lövöldözésben.
Megvan Korlát új polgármestere
Megvan Korlát új polgármestere
Három független jelölt indult a választáson.
860 milliót ért volna ez a hat szám
860 milliót ért volna ez a hat szám
Huszonegyen több mint félmilliónak örülhetnek.
Hitelmoratóriummal segítik a gazdákat
Hitelmoratóriummal segítik a gazdákat
Ez a segítség jövő év november végéig tart.
Orbán: valami új rajzolódik ki a világpolitikában
Orbán: valami új rajzolódik ki a világpolitikában
A miniszterelnök szerint Amerika békét akar, Európa meg háborút.
Új vírusváltozat jelent meg Magyarországon
Új vírusváltozat jelent meg Magyarországon
Az idei járvány a szokásosnál korábban kezdődött Európában.