Az Országgyűlés elé kerül az esemény utáni tabletta ügye
Az LMP a sürgősségi fogamzásgátló tabletták vénykötelességének eltörlését és a nemzeti alaptanterv szexuális felvilágosító, fogamzásgátló és betegségmegelőző kampányokkal történő kibővítését szorgalmazza. Az ellenzéki párt erről határozati javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek.
Szabó-Kellner Katalin, az LMP társelnöke szeptember 11-i online is követhető sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: Pintér Sándor belügyminiszter "önjelölt erkölcscsőszként" őrködik a tabletták felett, s az Orbán-kormány semmit sem tesz a valódi megoldás érdekében.
Ezen tabletták előnyei bőven meghaladják a kockázatokat – mutatott rá az LMP-s politikus, aki kifejtette: az Európai Gyógyszerügyi Hivatal a sürgősségi fogamzásgátlók recept nélküli forgalmazására még 2014-ben tett ajánlást, amit az Európai Bizottság 2015-ben el is fogadott. Így
a legtöbb tagállamban közel tíz éve vény nélkül fogalmazzák a 72 és 120 órás tablettákat.
Értékelése szerint a magyarországi vénykötelezettség a nők felesleges megalázását és a felelősségvállalás kizárólagosságát jelenti. A tabletták 1980 óta elérhetőek Magyarországon és általuk csökkent az abortuszok száma is.
A KSH adatai szerint 1980-ban mintegy 80 882, míg 2023-ban 21 136 terhesség-megszakítást végeztek. Ez még így is döbbenetesen magas szám – vélte, hozzátéve: a fogamzásgátlókhoz való megfelelő hozzáféréssel, megfelelő felvilágosítással és a vénykötelesség eltörlésével csökkenthető lenne ez az arány.
Mivel a vénykötelesség eltörlését támogatja az Egészségügyi Szakmai Kollégium szülészet és nőgyógyászat tagozata is, így kimondható, hogy nem szakmai, hanem szakpolitikai kérdésről van szó – jelentette ki az ellenzéki politikus.