Lakáspiac: az árak emelkedése várható
Az alacsonyabb kamatkörnyezet, az elérhető támogatások, az újlakás-vásárlást ösztönző programok és a felszabaduló lakossági megtakarítások révén idén várhatóan élénkülni fog a lakáspiaci kereslet. Ezzel azonban 2025-ben sem lesz képes a kínálat lépést tartani, így az árak akár 14-17 százalékos emelkedésére is lehet majd számítani – derül ki az MBH Indexből, az MBH Jelzálogbank által végzett lakóingatlan-piaci elemzésből.
Az MTI-nek február 5-én eljuttatott közleményben idézték Soós Csabát, az MBH Bank lakossági üzletfejlesztési ügyvezető igazgatóját, aki a keresletet élénkítő okok közé sorolta, hogy továbbra is elérhetők a korábban meghirdetett otthonteremtési támogatások, a babaváróhitel, a csok plusz vagy a falusi csok, azonban idén új támogatások is segítik a lakásvásárlás előtt állókat.
Az év egyik újdonsága a január 1-jétől bevezetett munkáshitel, amely a 17 és 26 év közötti fiatalok számára kínál legfeljebb 4 millió forintos kamatmentes, szabadfelhasználású kölcsönt. Szintén idén indul a vidéki otthonfelújítási program, amelyben legfeljebb 3 millió forintos vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek a jogosultak, amennyiben az igénylő ezt az összeget további 3 millió forint önerővel egészíti ki. Támogathatja a fiatalok lakásvásárlási lehetőségeit az idei évtől nyújtható munkáltatói támogatás vagy akár a SZÉP-kártya felhasználási szabályainak módosítása is – tette hozzá Soós Csaba.
Kiemelték, a lakáspiaci kereslet szempontjából kedvező tényező, hogy a tavalyi 4,7-4,9 százalékos bővülést követően idén tovább emelkedhet a lakossági reáljövedelem. A várható növekedés a Magyar Nemzeti Bank előrejelzése szerint 3,7 és 4,4 százalék között lesz.
Tovább élénkítheti a keresletet a 2025-ben várható nagy tőkebeáramlás is, amelynek egyik forrása az idén lejáró állampapírokban tartott lakossági megtakarítások lehetnek, ha a befektetők megújítás helyett ingatlanbefektetésekbe csoportosítják át a felszabaduló összegeket. Ide sorolható még az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások adómentes lakáscélú felhasználásának lehetősége is, amely szintén kedvezően alakíthatja a keresletet. Egyúttal arra is kitértek, hogy 2024-ben csökkent a lakásépítési volumen Magyarországon, az első 9 hónap adatai szerint 2023 azonos időszakához képest 19 százalékkal kevesebb lakást adtak át, a felépült lakások száma nem érte el a kilencezret. Emellett a tervezett beruházások számában sem látszott élénkülés.
Közölték, hogy az ingatlanárak a 2023-as átmeneti év után ismét növekedésnek indultak tavaly. Összességében 12 százalékos volt a lakáspiaci drágulás 2023 második és 2024 második negyedéve között, míg az árak reálértéke 7,9 százalékkal nőtt. Bár hivatalos adatok még nem állnak rendelkezésre a teljes évre, a tranzakciószámok alapján az év második felét is élénkülő kereslet jellemezte, aminek következtében az árak tovább emelkedhettek – mutattak rá az MBH Index szakértői.
Az áremelkedés Budapesten és vidéken egyaránt érezhető lesz – olvasható az elemzésben.