Már nincs letartóztatásban a miskolci késelő
A Miskolci Törvényszék mint másodfokú bíróság – megváltoztatva az első fokon eljárt Miskolci Járásbíróság döntését – elrendelte a bűnügyi felügyeletét annak a gyanúsítottnak, aki a megalapozott gyanú szerint egy verekedés során megszúrta a 16 éves sértettet olyan súlyos sérülést okozva neki, hogy a fiú a helyszínen elhunyt.
A rendelkezésre álló adatok szerint a gyanúsított ismerőseivel a Miskolc, „Kisavas” városrészen található pincesoron születésnapi rendezvényen vett részt október 12-én este. A születésnapot ünneplő csapathoz több esetben átment a közelben szórakozó, hasonló rendezvényen részt vevő sértett a barátjával. Mindkét társaság fogyasztott alkoholt a szórakozás során.
Az éjszakai órákban a gyanúsított szórakozási helyéül szolgáló pinceház két falfelfelületét a sértett és barátja krétával összefirkálták, amely miatt számon kérte őket a terhelt és egy jelen lévő másik személy. A két fiatal szóban bántalmazással fenyegette meg a gyanúsítottat, majd távoztak a helyről, később azonban, amikor visszamentek a sértett kabátját megkeresni, a terhelt késszúrást helyezett kilátásba, amennyiben a fiú újra visszatér a szórakozóhelyre. Ekkor a gyanúsított egy nagyméretű, 24 cm pengehosszúságú konyhakést vett magához.
Kis idő elteltével a sértett és barátja ismét felkeresték a másik társaságot, majd a sértett barátja távolabbról combon rúgta, míg a sértett ököllel egy alkalommal arcon ütötte a terheltet, mire ő a kezében lévő konyhakéssel oldalról, nagy erővel mellkason szúrta a sértettet.
A fiú életét a kiérkező mentőszolgálat munkatársai az elsősegély és szakszerű ellátás ellenére sem tudták megmenteni.
A gyanúsított terhére rótt bűncselekmény kiemelkedő tárgyi súlyú és bűnösség megállapítása esetén a kiszabható büntetés mértéke magas, 2-8 évig terjedő szabadságvesztés. Megalapozottan feltehető, hogy a terhelt szabadlábra helyezése esetén a büntetőeljárásban elérhetetlenné válna, így különösen megszökne, elrejtőzne. A szökés veszélyének megítélésekor azonban nem lehet kizárólag a várható büntetés súlyosságára hivatkozni, több más körülményt is értékelni kell.
A törvényszék álláspontja szerint megállapítható, hogy a büntetlen előéletű, tanulmányokat folytató gyanúsított személyi körülményei rendezettek, befogadása biztosított, melyek a szökés, elrejtőzés veszélye ellenében hatnak.
A másodfokú bíróság szerint fennáll a bizonyítás veszélyeztetésének lehetősége is a terhelt esetében, utalt ugyanakkor arra, hogy a helyszínen tartózkodó személyek kihallgatása megtörtént, de további tanúkihallgatások is várhatóak, mint ahogyan szakértői vélemények beszerzése is nélkülözhetetlen a tényállás tisztázásához, ez utóbbiak elkészítését azonban a gyanúsított befolyásolni nem tudja.
A törvényszék a fentiek alapján azt állapította meg, hogy a személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedés céljának eléréséhez a bűnügyi felügyelet elrendelése elegendő a gyanúsítottal szemben, mert ez is megfelelően biztosítja a terhelt jelenlétét és a bizonyítás megnehezítésének vagy meghiúsításának megakadályozását. A bűnügyi felügyelet az elsőfokú bíróság tárgyalás előkészítése során hozott határozatáig, de legfeljebb négy hónapig tart. A bűnügyi felügyelet magatartási szabályainak megtartását biztosító intézkedésként a törvényszék a gyanúsított mozgását nyomon követő technikai eszköz viselését rendelte el.
A végzés végleges.