Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Miskolcon is volt irodája a focibolond csalónak

| 2019. 04. 10. | 12:02:00
Százakat vert át, 10 évre ítélték K. Sándort Debrecenben.
Miskolcon is volt irodája a focibolond csalónak
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Jogerősen 10 év börtönbüntetéssel sújtotta a Debreceni Törvényszék „az ebesi brókerként” elhíresült K. Sándort április 10-én. A másodfok ezzel enyhítette a férfira tavaly árilisban a Debreceni Járásbíróság által első fokon kiszabott 12 év börtönbüntetést.

A vádlottat másodfokon 556 rendbeli csalás, sikkasztás bűntettében, valamint 552 rendbeli hamis magánokirat felhasználásának vétségében mondták ki bűnösnek.
Az ítélet szóbeli indokolása során elhangzott: a vádlott terhére rótt csalás és sikkasztás bűntettek, hamis magánokirat felhasználása vétségek miatt kiszabható szabadságvesztés felső határa 15 év. A büntetés kiszabása során a bíróság számára az úgynevezett középérték az irányadó, ami ez esetben 10 évet jelent. A Debreceni Törvényszék azért enyhített az első fokon kiszabott 12 éven, mert „nem hagyhatta figyelmen kívül”, hogy K. Sándor által elkövetett több mint ezer bűncselekmény közül „csak” 3 minősült a felső határ felé mutató esetnek (az üzletszerűen, különösen nagy kárt okozó csalásokról van szó). Továbbá annak a bírói gyakorlatnak sem mondhatott ellent a törvényszék, amely a hasonló súlyú ügyekben, a hasonló személyi körülményekkel rendelkező elkövetőkkel szemben szintén a középértéket vette figyeleme az elmúlt időszakban a büntetéskiszabás során. Ez az enyhítés oka.

Az ügyben a bíróság korábban csaknem 1,8 milliárd forint értékben adott helyt több mint 500 sértett polgárjogi igényének. Emellett kötelezte a vádlottat 5 millió forint bűnügyi költség megfizetésére.  A sértettek zömmel életkezdő fiatalok voltak, akik kezdeti megtakarításukat bízták a vádlott által irányított gazdasági társaságokra. De akadtak idősek is, vagy akik a gyermekeik továbbtanulását szerették volna fedezni ily módon.
K. Sándor nem volt válogatós, rokonaik, barátait, jó ismerőseit, munaktársait egyaránt átverte. Ahogy Csizmadiáné dr. Pethő Tímea bíró rámutatott, a csalássorozattal „nagyszámú sértett” került rosszabb élethelyzetbe.

A szerdai ítélethirdetés során szintén elhangzott, hogy a büntetőeljárás zár alá vették a vádlott tulajdonait, a hozzá köthető vagyont. A károsultak a jogerős ítélet birtokában kérhetnek végrehajtást. Az azonban, hogy mikor és mennyit látnak majd a pénzükből a jövőben, a végrehajtási eljárás eredményességétől függ. 

Az ítéleti tényállás alapján K. Sándor 2011 decembere és 2013 októbere között csaknem 850 befektetési szolgáltatásról szóló megállapodást kötött négy cég nevében. Ennek kapcsán a büntetőeljárás során a Debreceni Járásbíróság megállapította: 1,7 milliárd forintot és mintegy 500 millió forint értékű devizát bizonyíthatóan átadtak a vádlottnak, miközben ő mindössze 140 millió forint értékű befektetést fizetett vissza. Ugyanakkor vélelmezhető, hogy a kár összege ennél is nagyobb, csak a sértettek egy része nem jelentkezett a nyomozó hatóságoknál.

Az eljárás egyik fontos kérdése az volt, hogy mi lett a befizetett pénz sorsa, ezt kérdezte egy tanú is korábban K. Sándortól, mire ő kitérő választ adott. Ami valószínű: a társaságok működtetése, fenntartása mellett a férfi a saját és családja megélhetését, életszínvonalát biztosította a befizetésekből. A cégek bankszámláiról – bizonyíthatóan – 940 millió forintot vettek ki készpénzben. Nehézséget jelentett a bizonyítás során, hogy a bankok számos pénzkivételről nem tudtak bizonylatot felmutatni. A társaságok pénzügyi adataiból sem derült ki konkrétum: nem volt rendben a könyvelés és mérleget sem adott le a cég.

RaL

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés