Napenergia Plusz: még beadhatók a kérelmek
Január 15-ig lehet támogatási kérelmet benyújtani a Napenergia Plusz programban – erről beszélt az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára december 18-án reggel az M1 aktuális csatorna műsorában. Steiner Attila közölte, nagy volt a túljelentkezés a projektre, melyre a januári határidőig fogadják el a támogatási kérelmeket. Több mint harmincezren végezték el az előregisztrációt, azonban a támogatási kérelmek beadásánál már volt lemorzsolódás – jegyezte meg.
Elmondta, a harmincezernél is több előregisztráló közül csak mintegy húszezer, műszaki adatokat is tartalmazó konkrét támogatási igény érkezett be.
Mint mondta, a pályázatot idén január 15-én indította el a kormány és úgy tervezték, hogy 75 milliárd forintos keretösszeget tudnak rá elkülöníteni. Kiemelte, kedvező konstrukcióról van szó, mert a beruházási összeg kétharmadát megkapja a pályázó vissza nem térítendő támogatás formájában. A program lényege az, hogy az emberek a saját házuk tetején megtermelt zöldenergiát helyben el is tudják tárolni – közölte az államtitkár. Hozzátette, Magyarországon átlagosan az idő 18 százalékában nem süt a Nap, ekkor az adott lakos a saját tárolójában elraktározott kibocsátásmentes energiát tudja felhasználni, azaz nem kell a hálózatból vételeznie a villamosenergiát.
Ez azért is előnyös, mert bár a rezsicsökkentésnek köszönhetően a magyar lakosok Európában a legalacsonyabb áron jutnak hozzá a villamosenergiához, a saját maguk által megtermelt energiáért nem kell fizetniük. Ez a program így fontos rezsicsökkentő intézkedés is – mondta. Steiner Attila arról is beszélt, több mint hatezer projektre történt meg eddig a kifizetés és több beruházás már a gyakorlatban is működik. A konstrukció főleg a nyári időszakban kedvező, ekkor szinte teljesen le is lehet válni a villamosenergia-hálózatról, de télen is termelnek a napelemek – tette hozzá.
Az államtitkár hangsúlyozta, a projekt egy kifejezetten állampolgároknak szóló pályázat, amelyben legfeljebb hat lakásos társasházak és családi házak pályázhatnak.
Steiner Attila a geotermikus energiára is kitért és elmondta, az országnak "jó adottságai" vannak a geotermia tekintetében. Magyarországon nem kell olyan mélyre lefúrni, hogy az ott található forró vizet vagy gőzt felszínre juttassák – ismertette. Elmondta, a geotermiát akár energetikai, távfűtési vagy áramtermelési célra is lehet használni. Hozzátette, az országban több olyan település is van, ahol a távhő rendszereket nagyrészt vagy akár száz százalékban geotermiával látják el. Hozzátette, Magyarország kezdeményezésére az Európai Unió (EU) energiaügyi miniszterei Brüsszelben hétfőn elfogadtak egy közös állásfoglalást a geotermikus energiával kapcsolatban.
A dokumentum felkéri az Európai Bizottságot, hogy konkrét stratégiát és finanszírozási lehetőségeket vizsgáljon meg, hogyan lehetne sokkal jobban kiaknázni a geotermiában rejlő potenciált egész Európában – mondta Steiner Attila.