Hirdetés

Újranyitnák a parajdi Erzsébet-bányát

MTI | 2026. 06. 02. | 18:34:05
A bukaresti igazgatóság dönt.
Újranyitnák a parajdi Erzsébet-bányát
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt (Fotó: Parajdi sóbánya/Facebook)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Bányászati szempontból megoldható a 80 éve bezárt Erzsébet-bánya látogathatóvá tétele az erdélyi Parajdon, ahol tavaly ősszel kezdtek karbantartási munkálatokba a bányászok. A helyreállítás folytatásához a bukaresti gazdasági minisztérium jóváhagyására várnak – nyilatkozott Moldován István, a parajdi sóbánya kitermelési részlegének vezetője a Hargita Népe napilapnak. A székelyföldi sóbánya illetékese a napilap online kiadásában június 2-án megjelent cikkben kifejtette:

a 80 éve lezárt kutatótáró helyreállításának folytatásához számottevő beavatkozásra, jelentős anyagi fedezetre lenne szükség, de bányászati szempontból nem látja akadályát, hogy egy részét megnyissák a látogatók előtt.

A parajdi bányászok 2025 szeptemberében végeztek feltáró és állagmegőrző munkálatokat az Erzsébet-táróban. A munkálatokat annak reményében végezték, hogy a sóhegy északkeleti felében található kutatótáróból nyíló harántkamra – egy ezer négyzetméteres föld alatti galéria – alkalmas lehet arra, hogy megnyissák a látogatók előtt, és ezáltal részlegesen pótolják a tavaly májusban elárasztott sóbánya hiányát. Moldován István – aki a katasztrófa idején a bányamentő csapat vezetője is volt – a lapnak elmondta:

továbbra sem mondtak le az Erzsébet-táró helyreállításáról, szakmai szempontból nincs akadálya, hogy megnyissák és akár új gyógykezelői szintként használják.

"Nagyjából félútig tudtunk bemenni, és ezen a szakaszon megerősítettük, aláácsoltuk a járatot. Ez egy rézsűtáró volt, volt egy galéria része és két kamrája, melyekből a bal oldalit robbantották be a részleg bezárásakor. Később ez lett a bánya meddőhányója. Mi a jobb oldali kamrát tárnánk fel: bányászati szempontból meg lehet oldani, hogy az látogatható legyen" – idézte az illetékest a lap.

Moldován István elmondta: a táróban végzett munkálatok folytatásának bürokratikus akadályai vannak, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) alkalmazottai jogi problémákba ütköztek. A hatályos romániai törvények szerint ugyanis a bezárt vagy bezárás alatt álló bányák kezelése, a föld alatti tárnák és galériák végleges lezárása, a zagytározók biztonságossá tétele, a bányavizek kezelése – így a lezárt Erzsébet-bánya kezelése is – a Conversmin Rt. állami céghez tartozik. Ez a Salromhoz hasonlóan a gazdasági minisztériumnak van alárendelve, így a bányászok igényelték a szaktárcától az engedélyt a munkálatok folytatásához, és most a minisztériumi jóváhagyására várnak – mondta Moldován.

Az illetékes Constantin Dan Dobrea Salrom-igazgató azon nyilatkozatára is reagált, miszerint Parajdon vizsgálják egy kősó bányászására alkalmas új munkapont megnyitásának lehetőségét is. Elmondta: dolgoznak azon, hogy beazonosítsák egy új bánya lehetséges helyét, de ez hosszas folyamat, részletes geológiai kutatást, tervezést igényel. Az első adatok és a szakhatóság értékelése után gazdasági és műszaki szempontok szerint is elemzik az új kitermelési helyszín megnyitásának lehetőségét – tette hozzá.

Leszögezte: egy új bánya nyitásakor a fő szempont a biztonság kell legyen, ezért ennek a legfelső szintként utolsóként elárasztott Telegdy-bányarésznél fentebb kellene lennie, kizárva ezáltal a vízbetörést lehetőségét.

"Biztonsági fedőréteget kell hagynunk sóból, de a kezdeti felmérések azt mutatják, hogy a Telegdytől nyugatabbra meg tudnánk nyitni egy új kitermelési részt" – mondta Moldován. Hozzátette: a bányanyitás a bukaresti igazgatóság döntésétől függ, mivel ennek kell biztosítania a finanszírozást, és mellette minisztériumi jóváhagyás is szükséges.

A parajdi sóbányát 2025. május 6-án zárták be vízszivárgás miatt, melyet az előző napok heves esőzései okoztak. A helyi vészhelyzeti bizottság május 8-án veszélyhelyzetet hirdetett. Pár hétre rá, május 27-én már ömlött a víz a sóbányába, miután az esőzések nyomán megduzzadt a Korond-patak, és megsérült a medrét védő geofólia. Két nap után fel kellett adni a föld alatti védekezést, a betörő víz teljesen elöntötte a regionális turizmus motorjának számító létesítményt. A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt, amelyet évente százezrek kerestek fel, és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függött.

További híreink
Orbán Viktor szerint megkezdődött az ország kifosztása
Orbán Viktor szerint megkezdődött az ország kifosztása
Ezt arra mondta, hogy a kormány megszüntette a jelzáloghitelek kamatstopját.
Megszavazták: Orbán Viktor nem lehet többé miniszterelnök
Megszavazták: Orbán Viktor nem lehet többé miniszterelnök
Az Országgyűlés elfogadta a javaslatot.
Így alakulhat a 2026/2027-es tanév rendje
Így alakulhat a 2026/2027-es tanév rendje
Száznyolcvan tanítási nap lehet.
Nyuszimotor-ügy: a rendőrség nyomoz
Nyuszimotor-ügy: a rendőrség nyomoz
Hűtlen kezelés gyanúja miatt.
A brit gyerekek nem használhatják a TikTokot
A brit gyerekek nem használhatják a TikTokot
Jön a világ legszigorúbb közösségimédia-korlátozása.
Megállapodás: jöhet az olaj a Hormuzi-szoroson
Megállapodás: jöhet az olaj a Hormuzi-szoroson
Június 19-én írják alá az egyezséget.
A szlovák államfő Magyar Pétert bírálta
A szlovák államfő Magyar Pétert bírálta
Nem tartja jó retorikának a nemzeti összetartozás napján tett kijelentést.
Svájcban népszavazást tartanak a migrációról
Svájcban népszavazást tartanak a migrációról
Megosztja a kérdés a svájciakat.
Donald Trump nyolcvanéves
Donald Trump nyolcvanéves
Megosztó személyiség.
A DK is új elnökséget választott
A DK is új elnökséget választott
Április 12-én lemondott Dobrev Klára, a DK elnöke és a párt teljes elnöksége.
Újraválasztották a Fidesz elnökének Orbán Viktort
Újraválasztották a Fidesz elnökének Orbán Viktort
A pártelnöki posztra egyedüli jelölt volt.
A brit gyerekek nem használhatják a TikTokot
A brit gyerekek nem használhatják a TikTokot
Jön a világ legszigorúbb közösségimédia-korlátozása.
Megállapodás: jöhet az olaj a Hormuzi-szoroson
Megállapodás: jöhet az olaj a Hormuzi-szoroson
Június 19-én írják alá az egyezséget.
Svájcban népszavazást tartanak a migrációról
Svájcban népszavazást tartanak a migrációról
Megosztja a kérdés a svájciakat.
Donald Trump nyolcvanéves
Donald Trump nyolcvanéves
Megosztó személyiség.
Egy magyar és egy román kamionos halála
Egy magyar és egy román kamionos halála
A baleset a D2-es autópályán történt Csehországban.
Bevándorlásellenes zavargások Belfastban
Bevándorlásellenes zavargások Belfastban
A város főként bevándorlók lakta egyes negyedeiben több épületet is felgyújtottak.
Földrengés rázta meg a Fülöp-szigeteket
Földrengés rázta meg a Fülöp-szigeteket
Japánban és Indonéziában cunamiriadót rendeltek el.
Halálos medvetámadás Erdélyben
Halálos medvetámadás Erdélyben
Túlszaporodtak a barnamedvék.
Ukrajnai magyar kisebbség: megállapodtak a jogokról
Ukrajnai magyar kisebbség: megállapodtak a jogokról
Például a szabad nyelvhasználatról.
Orosz drón zuhant egy román panelházra
Orosz drón zuhant egy román panelházra
A robbanás és tűz után 70 személy menekült ki az épületből.
XIV. Leó: a mesterséges intelligenciát „le kell fegyverezni”
XIV. Leó: a mesterséges intelligenciát „le kell fegyverezni”
Nincsen algoritmus, amely erkölcsileg elfogadhatóvá teheti a háborút – áll a pápai pásztorlevélben.