Hasznos információk és úti tippek Grúzia kapcsán
Grúzia egy csodás kis hegyvidéki ország, mely a Kaukázus-hegység déli részén fekszik. Nem volt mindig kiemelt turistacélpont, ám napjainkban egyre többek terveznek ide utazást, hiszen mind a természeti kincsei, mind az építészeti emlékei, mind a kultúrája páratlan élményeket tartogat.
Ma már Magyarországról is egyszerűen eljuthatunk ide, akár szervezett túra keretében is, ha a Premio Travel grúziai utazását választjuk. De egyáltalán mit érdemes tudni erről az országról? Nézzünk pár alapvető információt!
A név – most akkor Grúzia vagy Georgia?
Mivel a köznyelvben mind a két név használatban van, ezért sokaknak okoz fejtörést, hogy akkor most melyik a helyes, és egyáltalán, miért van ez így. Nos, a helyzet eléggé bonyolult.
Röviden a lényeg, hogy Grúzia az ország orosz eredetű neve, azonban a kormánya már a 2000-es évek óta küzd azért, hogy minden nyelvben Georgia legyen a hivatalos megnevezése. Ennek hátterében főként politikai okok húzódnak, viszont tény, hogy még ma is sok nyelvben használják az országra a Grúzia, illetve a lakosokra a grúzok kifejezést.
Ennek az is az egyik oka, hogy így nem keverik össze az ugyancsak Georgia nevű USA-beli állammal. Ám ha turistaként járunk az országban, a helyiekkel beszélve használjuk mi is inkább a Georgia nevet.
A borászat bölcsője
Grúzia a kiváló borokról híres, nem véletlenül – a történészek szerint ugyanis itt készítettek a világon elsőként bort, és erről a vidékről terjedt el az ital az ókori Egyiptom, Mezopotámia és Görögország felé. Tehát nyugodtan tekinthetjük az országot a bor őshazájának.
Érdekesség, hogy sok nyelvben a “bor” szó – például wine, vino, wein, stb. – feltehetően a grúz “ghvino” szóból ered. Az ősidőkben ezt a finom nedűt úgy készítették, hogy a leszüretelt szőlőt levét kipréselték, nagy agyagedényekbe tették, amiket a földbe ástak, majd hagyták, hogy az idő tegye a dolgát és végbemenjen az erjedés folyamata.
A Dél-Kaukázusban még napjainkban is akadnak olyan borászok, akik ezt az ősi technikát alkalmazzák.
Mindezek után talán nem is kell hangsúlyozni: ha Grúziában járunk, feltétlenül kóstoljuk meg a helyi, hagyományosan készült borokat!
Nem lesz nehéz dolgunk, ugyanis van egy olyan ősi grúz mondás, hogy “a vendég Isten ajándéka”. A helyiek tehát nagyon vendégszeretőek és kedvesek a turistákkal, szívesen ismertetik meg az utazókat a gasztronómiájukkal és kultúrájukkal.
Kalandos közlekedés
Grúzia közlekedés szempontjából nyugati mércével nézve sajnos elég fejletlen, kevés az aszfaltozott út, és csak egy kis szakaszon fut autópálya. Emiatt sok látványosságot (pláne a hegyekben), elég nehezen, keskeny földutakon lehet megközelíteni.
Ezért csak akkor gondolkodjunk autóbérlésben, ha van már vezetési tapasztalatunk nehéz terepviszonyok között, különben nagyon nehezen fogunk boldogulni.
Egy másik lehetőség, ha szervezett túra keretében utazunk az országba, így ugyanis csoporttal, busszal járjuk be az országot, így nem kell a vezetéssel bajlódnunk és még idegenvezetésben is részesülünk.