Kedvezőbb adózás érdekében tüntettek a taxisok
A kedvezőbb adózás, a zöldebb és biztonságosabb budapesti közlekedés, a munkalehetőségek és a tisztességes megélhetés érdekében tüntettek taxisofőrök január 15-én Budapesten, a Taxisok Érdekvédelmi Szervezetének felhívására. A résztvevők délután a Hősök terén gyülekeztek a járműveikkel, majd több csoportban az Építési és Közlekedési Minisztérium, a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Pénzügyminisztérium, a Főpolgármesteri Hivatal, valamint a Budapesti Közlekedési Központ épülete elé hajtottak, és ezek között autózva, egymást váltva kora estig folytatták a demonstrációt.
Az érdekvédelmi szervezet közleménye szerint egyebek között az alanyi adómentességi határ azonnali emelését követelik 18 millió forintra, majd ennek további módosítását a bér- és kiadási környezet változásának megfelelően.
Sürgetik továbbá a taxisok létszámkorlátozását Budapesten, a közlekedés biztonságának felülvizsgálatát, továbbá tárgyalni akarnak a taxisok munkakörülményeit érintő biztonsági kérdésekről is. Bár Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden bejelentette, hogy a kormány emelné az alanyi adómentesség értékhatárát, más kérésekre nem érkezett "megfelelő válasz" – közölte az érdekképviselet az MTI kérdésére. Hozzátették, hogy a szerdai esemény megmutatta a taxisok egységét és eltökéltségét, de a Taxisok Érdekvédelmi Szervezete újabb megmozdulást szervez, ha a kitűzött célok nem teljesülnek.
Nem volt ott az Országos Taxis Szövetség
Érdemben csak tárgyalóasztalnál lehet tárgyalásokat folytatni a kormánnyal – ezzel indokolta az Országos Taxis Szövetség elnöke azt, hogy nem vettek részt a taxisok érdekvédelmi szervezete által meghirdetett demonstráción. Metál Zoltán elmondta: már tavaly megfogalmaztak a Pénzügyminisztériumnak egy olyan, nemcsak a taxisokat, hanem az egész egyéni kisvállalkozói szférát érintő javaslatot, hogy emeljék fel az alanyi áfamentesség határát, ami azoknak lehet segítség, akiknek a bevétele a jelenlegi 12 millió forintos határt súrolja. A szövetség elnöke szerint erre több uniós országban is van példa.
Elmondta, hogy a költségek növekedése miatt a taxis vállalkozók is több bevételre törekednek, így viszont a magasabb bevételek miatt már átléphetik azt a határt, ami után meg kellene fizetniük a 27 százalékos áfát.
Jelezte, hogy javaslatukra a minisztérium részéről van fogadókészség, a kormány a javaslatot nem elutasította vagy lesöpörte, csupán türelmet kért, amit az Országos Taxis Szövetség megértett. Metál Zoltán úgy fogalmazott: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter azon keddi bejelentése, hogy a kormány foglalkozik a kérdéssel, "kihúzta a demonstráció méregfogát", az okafogyottá vált. Ismertetése szerint kedden Nyitrai Zsolt kormánybiztossal is egyeztetett, és ez megerősítette azt a véleményét, hogy csak abban az esetben érdemes utcai demonstrációt szervezni, ha "minden kötél szakad", de értékelése szerint ide még nem jutottak el.
Felidézte, hogy az elmúlt években a kormány már több, a taxisok érdekeit szolgáló intézkedést is meghozott, ilyen volt az adómentesség, az elektromos autók vásárlásához biztosított több millió forintos, vissza nem térítendő támogatás, és a 10 éves gépkocsik "mandátumának" 13 évre történő meghosszabbítása 2020-ban, az akkori vészhelyzetre való tekintettel. A ma Budapesten futó mintegy 7200 taxiból 2500 ilyen meghosszabbított mandátummal rendelkezik – mondta. Metál Zoltán a fővárosi taxisok létszámkorlátozásáról, ami a demonstráció másik fő követelése volt, azt mondta, hogy az alkotmányellenes, hiszen ha valaki megfelel a vállalkozásindítás feltételeinek, attól nem lehet megvonni a jogot.
Közölte, az elmúlt években mind a kormánnyal, mind az önkormányzatokkal jó kapcsolatokat alakítottak ki, és eredményeket elérni csak a tárgyalóasztalnál lehet.