Hirdetés

Magyarország 28 év után ismét vb-résztvevő

| 2026. 03. 18. | 12:55:55
A válogatott a hatodik világbajnokságára készülhet.
Magyarország 28 év után ismét vb-résztvevő
Megvan a berlini repülőjegy! (Fotó: MTI)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A magyar női kosárlabda-válogatott 89-74-re legyőzte a házigazda törököket az isztambuli selejtezőtorna keddi zárónapján, ezzel kijutott a szeptemberi, Berlinben sorra kerülő világbajnokságra, és 28 év szünet után vehet részt ismét vb-n.

Völgyi Péter szövetségi kapitány együttese 2024 augusztusában kezdte meg a vb-kvalifikációt, megnyerte a Ruandában rendezett előselejtezőt, ezzel jutott be a közvetlen selejtezőbe.

A török metropoliszban előbb 77-65-re verte a Tokióban olimpiai ezüstérmes japánokat, majd 75-53-ra kikapott a tavalyi Amerika-bajnokságon bronzérmes Kanadától, aztán 71-58-ra alulmaradt az olimpiai bronzérmes és már vb-résztvevő Ausztráliával szemben, vasárnap pedig hosszabbítás után 92-81-re legyőzte Argentínát.

A kijutás már aznap megvalósulhatott volna, de a kanadaiak meglepetésre kikaptak az előzőleg nyeretlen Japántól, így a magyarok vb-részvétele a keddi zárónapon dőlt el. A torna utolsó meccsére maradt a döntés, amelyen a magyar csapatnak győznie kellett a vb-ért, miközben a tavaly Eb-hetedik Törökország már kvalifikálta magát, így tét nélkül játszhatott Juhász Dorkáékkal.

Az isztambuli csatában nem látszott a magyarokon a hatalmas tét, szinte folyamatosan vezettek a nyitónegyedben is, és folyamatosan növelték az előnyüket. Négy és fél perccel a vége előtt 16 pontos előnyben voltak a mieink, így végül könnyed sikerrel - csoportmásodikként - zárták a tornát, és 28 év után ismét kijutott a világbajnokságra.

Eredmény, 5. forduló:
Magyarország-Törökország 89-74 (25-25, 27-16, 14-11, 23-22)
Pontszerzők: Juhász 24, Takács-Kiss 17, Dubei 16, Lelik 10, Aho 9, Turner 8, Varga 4, Dombai 1, illetve Uzun 15, Onar 12, Fitik 11, Burke 10, Cora 6, Gul 5, Topuz 4, Atas 4, Cakir 4, Erdogan 3

Az isztambuli hatos csoportból a kontinensbajnokként már kvótát szerzett Ausztrália mellett három gárda - Magyarország, Törökország és Japán - váltott jegyet a szeptember 4. és 13. közötti, berlini vb-re, ahol a világ legjobb 16 csapata lép pályára.

A magyar női válogatott a hatodik világbajnokságára készülhet, legutóbb, 1998-ban a tizedik helyen zárt. Az eddigi legjobb helyezése az ötödik volt, amelyet 1957-ben szerzett meg Rio de Janeiróban.

További híreink
Takács Péter marad a DVTK vezetőedzője
Takács Péter marad a DVTK vezetőedzője
A miskolci klub az NB II-ben folytatja.
Szereti Miskolcot, ezért tíz év után is marad
Szereti Miskolcot, ezért tíz év után is marad
A 150-szeres magyar válogatott hátvéd üzent a szurkolóknak.
Szoboszlai Dominik kétharmados győzelmet aratott
Szoboszlai Dominik kétharmados győzelmet aratott
A szavazatok több mint kétharmadát begyűjtve érdemelte ki az elismerést.
Kurityáni lány az év felfedezettje
Kurityáni lány az év felfedezettje
Hanász Vanda átvette az elismerést.
Negyvenéves Rafael Nadal, a salak királya
Negyvenéves Rafael Nadal, a salak királya
Csodagyerekből lett világsztár.
A rendőrség is gúnyt űzött Szoboszlai ruházatából
A rendőrség is gúnyt űzött Szoboszlai ruházatából
Sokan hajmeresztőnek nevezték az outfitjét.
Tősgyökeres diósgyőri lehet a DVTK új edzője
Tősgyökeres diósgyőri lehet a DVTK új edzője
A miskolciakat az utolsó NB I-es meccseken már irányította.
Jégkorong-vb: hosszabbításban dőlt el a finálé
Jégkorong-vb: hosszabbításban dőlt el a finálé
Finnország ötödször végzett az élen.
Bajnokok Ligája: megvédte címét a Paris Saint-Germain
Bajnokok Ligája: megvédte címét a Paris Saint-Germain
Hatvanezren nézték a mérkőzést a Puskás Arénában, Budapesten.
 Arne Slot távozik a Liverpool éléről
Arne Slot távozik a Liverpool éléről
Ki lesz Szoboszlai Dominik új vezetőedzője?
Hosszabbított kiválóságával a DVTK
Hosszabbított kiválóságával a DVTK
Ez egy fontos láncszem a következő szezon csapatépítésében - így az edző.
Megvan a Diósgyőr első igazolása
Megvan a Diósgyőr első igazolása
Az előző szezonban Olaszországban szerepelt.
A csapat egyik legjobbja távozik Miskolcról
A csapat egyik legjobbja távozik Miskolcról
Újabb kosárlabdázó hagyja el a DVTK együttesét.
Két távozó a Diósgyőrtől
Két távozó a Diósgyőrtől
Meghatározó tagjai voltak a csapatnak.
Újabb két légiós távozik a DVTK-tól
Újabb két légiós távozik a DVTK-tól
Kathryn Westbeld és Paula Ginzo is klubot vált.
Két légiós távozik a DVTK-tól
Két légiós távozik a DVTK-tól
Magyar bajnokok és kupagyőztesek.
Messze került a bajnoki cím a Diósgyőrtől
Messze került a bajnoki cím a Diósgyőrtől
Hazai pályán kapott ki a DVTK.
Egy lépéssel közelebb a döntőhöz a Diósgyőr
Egy lépéssel közelebb a döntőhöz a Diósgyőr
Hazai pályán győzött a DVTK HUNTHERM.
Új vezetőedzőt kap a DVTK
Új vezetőedzőt kap a DVTK
A cél továbbra is egyértelmű Miskolcon.
Milica Jovanovic visszatér a DVTK-hoz
Milica Jovanovic visszatér a DVTK-hoz
Sikerült gyorsan megállapodni.