Hirdetés

Putyin-Trump csúcstalálkozó: az áttörés elmaradt

mti | 2025. 08. 16. | 08:50:42
Nem sok mindent kötöttek a közvélemény orrára a tárgyalásokról.
Putyin-Trump csúcstalálkozó: az áttörés elmaradt
A sajtótájékoztatón nem sok konkrétum derült ki (Fotó: MTI/AP/Julia Demaree Nikhinson)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Sikerült igazán jó előrelépést elérni - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök orosz hivatali partnerével, Vlagyimir Putyinnal az ukrajnai rendezésről Alaszkában helyi idő szerint augusztus 15-én, pénteken tartott csúcstalálkozóját követően rendezett közös sajtótájékoztatójukon.

Trump "nagyon gyümölcsözőnek" minősítette Putyinnal folytatott megbeszélését.

"Számos olyan kérdés volt, amiben egyetértettünk, sőt mondhatnám, a legtöbb-ben. Néhány nagyobb kérdésben ugyan még nem jutottunk dűlőre, de némi előrelépést elértünk" - hangsúlyozta az amerikai elnök. Hozzátette: "nagyon jó esélyük" van arra, hogy a legfontosabb kérdésben is eljutnak a megegyezésig, de "nincs megállapodás, amíg mindenben nincs megállapodás".

Donald Trump azt is elmondta, hogy reményei szerint rövid időn belül újra találkoznak. Putyin erre reagálva megjegyezte, hogy a következő alkalomra Moszkvában kerülhet sor.

Az amerikai elnök közölte, hogy hamarosan felhívja a NATO-beli szövetségeseit és más vezetőket, valamint Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is, hogy tájékoztassa őket a találkozóról. "Végül is rajtuk múlik" - tette hozzá.

A sajtótájékoztatón a két elnök nem bocsátkozott részletekbe a találkozón megbeszélteket illetően, és nem fogadták az újságírók kérdéseit.

Az alaszkai Anchorage Elmendorf-Richardson katonai bázisán csaknem három órán át folytatott megbeszélésen a két elnök mellett amerikai részről Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Steve Witkoff különmegbízott, orosz részről pedig Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Jurij Usakov, az orosz államfő külpolitikai tanácsadója volt jelen.

Putyin: legközelebb Moszkvában 

Oroszország abban érdekelt, hogy az ukrajnai rendezés hosszú távú legyen - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az Anchorage-ben amerikai hivatali partnerével, Donald Trumppal megtartott közös sajtótájékoztatón.

"Országunk őszintén érdekelt abban, hogy véget vessen ennek. Ugyanakkor meg vagyunk győződve arról, hogy az ukrajnai rendezésnek tartós és hosszú távú jelleget kell hordoznia, meg kell szüntetni a válság összes kiváltó okát, amelyekről már többször is beszéltünk, biztosítani Oroszország összes jogos aggályának figyelembevételét, helyreállítani az igazságos egyensúlyt a biztonság terén Európában és a világ egészében " - mondta az orosz államfő.

Kifejezte Oroszország készségét az együttműködésre Ukrajna biztonságának érdekében és reményét, hogy az alaszkai találkozón elért megállapodások kiindulópontot jelentenek az ukrajnai béke eléréséhez.

"Arra számítunk, hogy Kijev és az európai fővárosok nem fogják akadályozni a rendezés terén körvonalazódó megállapodást"

- tette hozzá.

Putyin egyetértett Trumpnak azzal a korábbi kijelentésével, miszerint ha annak idején ő lett volna az elnök az Egyesült Államokban, akkor nem tört volna ki a háború.

"Megerősítem ezt, mert összességében nagyon jó munka- és bizalmi kapcsolat alakult ki köztem és Trump elnök között, és minden okom megvan arra, hogy úgy gondoljam, hogy ha ezen az úton haladunk tovább, akkor eljuthatunk - és minél gyorsabban, annál jobb - az ukrajnai konfliktus megoldásához" - mondta az orosz elnök, aki a mostani megbeszéléseket építő jellegűnek nevezte.

Rámutatott, hogy az orosz-amerikai kapcsolatok a hidegháború óta a legmélyebb pontra süllyedtek, és valóban megérett a helyzet két állam vezetőjének találkozójára, mert mindkét fél számára fontos, hogy új lapot nyissanak és visszatérjenek az együttműködéshez.

Hangsúlyozta, hogy Oroszországnak és az Egyesült Államoknak sok érdekes területen együtt lehetne együttműködnie, a technológiáktól az Északi-sarkvidékig.

Mint fogalmazott, Oroszország és az Egyesült Államok közeli szomszédok, noha óceán választja el őket. Elmondta, hogy a repülőgépből kiszállva ekként köszöntötte Trumpot: 

Jó napot, kedves szomszéd! Nagyon örülök, hogy élve és jó egészségben látom.

Emlékeztetett rá, hogy Oroszország és az Egyesült Államok közös történelmének jelentős része kapcsolódik Alaszkához. Kifejezte hazája háláját az Egyesült Államoknak félszigeten eltemetett szovjet katonák emlékének ápolásáért. A tájékoztató után az orosz elnök virágokat helyezett el a második világháborúban Alaszkában elhunyt szovjet pilóták nyughelyénél.

Putyin azzal zárta nyilatkozatát, hogy "legközelebb Moszkvában" találkoznak.

"A nyugati tömegtájékoztatási eszközök olyan állapotban vannak, amelyet már a teljes őrültségbe átmenő zavarodottságnak lehetne nevezni: három évig arról beszéltek, hogy Oroszország elszigetelődött, ma pedig vörös szőnyeget láttak, amellyel az amerikai elnök fogadta az orosz elnököt" - írta Trump és Putyin alaszkai találkozójáról a Telegramon Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő.

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
860 milliót ért volna ez a hat szám
860 milliót ért volna ez a hat szám
Huszonegyen több mint félmilliónak örülhetnek.
Hitelmoratóriummal segítik a gazdákat
Hitelmoratóriummal segítik a gazdákat
Ez a segítség jövő év november végéig tart.
Orbán: valami új rajzolódik ki a világpolitikában
Orbán: valami új rajzolódik ki a világpolitikában
A miniszterelnök szerint Amerika békét akar, Európa meg háborút.
Új vírusváltozat jelent meg Magyarországon
Új vírusváltozat jelent meg Magyarországon
Az idei járvány a szokásosnál korábban kezdődött Európában.
Országos rendőrségi razzia kezdődik
Országos rendőrségi razzia kezdődik
Az ittas sofőrök kiszűrése a cél.
Programot indítanak az Erdélyből elvándorolt magyaroknak
Programot indítanak az Erdélyből elvándorolt magyaroknak
A román nyelvtudás elsajátításában is segítenek.
Gáspár Evelin a külügyimisztérium sajtóreferense
Gáspár Evelin a külügyimisztérium sajtóreferense
Szijjártó Pétert Moszkvába is elkísérte.
MÁV: csökkennek a jegyárak
MÁV: csökkennek a jegyárak
Anyagi segítség a családoknak - írják.
Ingyenes belépőkhöz juthatnak a diákok
Ingyenes belépőkhöz juthatnak a diákok
Azért, hogy a sport iránti elköteleződés és a rendszeres testmozgás igénye már általános iskolás korban beépüljön a mindennapokba.
Krasznahorkai László átvette a Nobel-díjat
Krasznahorkai László átvette a Nobel-díjat
A díjat látnoki erejű életművéért kapta - hangzott el.
Krasznahorkai László átvette a Nobel-díjat
Krasznahorkai László átvette a Nobel-díjat
A díjat látnoki erejű életművéért kapta - hangzott el.
Veszélyes TikTok-trendre figyelmeztetnek
Veszélyes TikTok-trendre figyelmeztetnek
Zaklatás és megszégyenítés az online térben.
Utasokra támadtak a londoni repülőtéren
Utasokra támadtak a londoni repülőtéren
Több embert kórházba vittek.
Lezárult a vizsgálat: megsérült a csernobili szarkofág
Lezárult a vizsgálat: megsérült a csernobili szarkofág
Emiatt nem tudja ellátni elsődleges biztonsági feladatát.
A Netflix nyerte a licitversenyt: övé az HBO
A Netflix nyerte a licitversenyt: övé az HBO
Sok pénzt fizetnek a teljes csomagért.
Az Európai Bizottság 120 millió euróra büntette az X-et
Az Európai Bizottság 120 millió euróra büntette az X-et
A platform több ponton is megszegte a szabályokat.
Négy ország bojkottálja az Eurovíziót
Négy ország bojkottálja az Eurovíziót
A német kulturális szerint már felvetés is botrányos.
Lövöldözés egy kaliforniai születésnapon
Lövöldözés egy kaliforniai születésnapon
Legkevesebb 4 halálos áldozata van az ámokfutásnak.
Putyin és Orbán egy asztalhoz ült
Putyin és Orbán egy asztalhoz ült
Magyarország kész hozzájárulni a béketárgyalások sikeréhez - mondta a miniszterelnök.