Ismerjük meg a nyomdai alapfogalmakat!
Munkánk során bármikor adódhat úgy, hogy nyomdai szolgáltatást kell igénybe vennünk. Ilyenkor a nyomda egy sor kérdést tesz fel, hogy pontosítani tudják, mit is szeretnénk, és ezekben a kérdésekben megjelenhetnek nyomdai szakszavak is.
Mit vár el egy nyomda az ügyfeleitől?
Ha egy profi céget választunk, akkor az a helyes válasz a fenti kérdésre, hogy semmit. Bár a nyomdaiparnak is megvannak a saját szakszavai, egy igazán ügyfélközpontú és professzionálisan működő nyomda tisztában van azzal, hogy az ügyfél általában egy laikus személy. Nem fogják tehát azt mondani a szakemberek, hogy “Önnek ismernie kell a nyomtatási eljárásainkkal kapcsolatos szakkifejezéseket”.
Ugyanakkor a partneri együttműködés során minden bizonnyal elő fognak kerülni ilyen szavak, így akár előre is tájékozódhatunk. Jó hír az érdeklődők számára, hogy összeszedtünk most néhány fogalmat. Természetesen itt csak arra van lehetőségünk, hogy néhányat kiemeljünk a számtalanból, de a tájékozódás megkezdéséhez mindenképpen hasznos egy kisebb fogalomgyűjtemény is.
Betűkhöz kapcsolódó fogalmak
A nyomda írásos anyagokkal foglalkozik, így egyértelmű, hogy több olyan szakszót is használnak, ami a betűkhöz kapcsolódik. Magára a betűre a karakterkifejezést használják. A munkák hatékony, az ügyfél elvárásainak megfelelő elvégzéséhez fontos tovább árnyalni a képet, így nagy hangsúlyt fognak kapni a mérettel és a formával - avagy a betűtípussal - kapcsolatos szakszavak.
A betűfokozat a betűméretet jelöli pontban kifejezve. Ez egy tipográfiai mértékegység, amelyet a 18. században fejlesztettek ki. Egy pont a méter 2660-ad része, nagyjából 0,376 mm. Az egy betűfokozotba tartozó - tehát azonos mérettel rendelkező - összes jel szedésére összeállított csoportja a betűkészlet.
Ismerős fogalom lehet a betűtípus, amelyet a számítógépen végzett leghétköznapibb tevékenységek során is használhatunk, mint amilyen például egy e-mail megírása. A betűtípus pontos fogalma így hangzik: azonos elv szerint készített, azonos stílusjegyeket mutató betűkészletek összessége.
Bizonyára találkoztunk már a font kifejezéssel is, ez egy másik szakszó a betűtípusra.
A címekhez kapcsolódó nyomdai szakkifejezések
Címnegyed, címoldal, kolofon. Elsősorban könyvek kiadásakor találkozhatunk ezekkel a fogalmakkal.
A címnegyed a könyv első négy oldalát jelenti, ami magában foglalja a szennycímoldalt, a címoldalt és a kolofont. A szennycímoldal a könyvtest első oldalát takarja, és csak a szerző neve, valamint a mű címe található rajta. A címoldal ezzel szemben már több információt tartalmaz, így megjelenik rajta a kiadó neve és az évszám is. A kolofon szintén egy önálló oldal, amely a szerzői jogokról, a kiadóról és a nyomdáról szolgáltat adatokat.
Láthatjuk tehát, hogy rendkívül szerteágazó is lehet a nyomdai kifejezések rendszere, amikkel a legtöbb ember csak szakmai hírekben találkozik. Reméljük, hogy ízelítőnk hasznosnak bizonyult.